Sosyal Medya Vergisi Büyük Tartışmalara Neden Oldu: Herkes Ödemek Zorunda

Uzun bir süredir gündemde olan sosyal medya vergisi sonunda geldi. Bu vergi ile birlikte tüm fenomenlere ödeme zorunluluğu çıktı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir süredir vergi reformu paketi gündeme getiriliyordu. Bu paket ile birlikte sadece YouTube platformunda değil diğer tüm sosyal medya sitelerinde kazanç sağlayanlar için belirli miktarda vergi yükümlülüğü başlatıldı. Sanal ortamda para kazanan herkes bu vergiyi ödemek zorunda kalacak.

Son düzenlemeyle birlikte fenomenlere yüzde 15 oranında vergi getirildi. Böylece YouTube başta olmak üzere kazanç sağlayan sosyal medya fenomenlerine önemli ölçüde vergi getirilmiş oldu. Bu paket özellikle son dönemlerde en büyük tartışma yaratan konulardan bir tanesi.

Sosyal medya vergisi herkes için geçerli olacak

Dijital Vergi Dairesi Türkiye’de henüz yeni kurulan bir birim. Kurum özellikle dijital alan ile ilgili tüm vergi sistemlerine burasının baktığını söyleyebiliriz. Alınan yeni karar ile birlikte denetlemeler yine buradan sağlanacak. Elektronik defter ve elektronik belge uygulamaları bile vergi mükellefi grupları içerisinde yer alacak.

sosyal medya vergisi

Düzenli olarak vergi vermesi beklenen bu tür platformlar 7 gün 24 saat boyunca açık olan dijital vergi asistanı ile iletişime geçecek. Buradan dijital vergi denetimi sistemi geliştirilecek ve böylece yapılan işlemlerin süresi az bile olsa kısalmış olacak. Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken bunun sadece başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital vergiler yüzde 15 oranında alınacak

Sanal ortamda kazanç sağlayan herkes yüzde 15 vergi verecek. Bu düzenleme ile birlikte aslında reklamlar ve başka bazı alanlarda para kazanan sosyal medya fenomenleri hedef alındı. Tüm bunlara ek olarak kafalarda bazı soru işaretleri oluştuğunu söyleyebiliriz. Mesela Instagram fenomenleri üzerinden nasıl vergi kesilecek?

Google ve YouTube gibi platformlar düzenli olarak reklam ödemeleri yapıyor. Buradan takip edilebilecek kazançlar söz konusu Facebook ve Instagram olunca biraz daha zorlaşıyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haber:

>> Doların Sert Yükselişi Sosyal Medyanın Gündemine Bomba Gibi Oturdu

>> Sanat Güneşi Zeki Müren, Vefatının 25. Yılında Anılıyor. Detaylar Haberimizde