TikTok Türkiye’ye Ödediği Vergiyi Açıkladı: Beklenenden Yüksek

TikTok Türkiye'ye ödediği vergiyi

TikTok Türkiye’ye ödediği vergiyi açıkladı. Böylece bu platformun ülkeye ödediği vergi miktarı ortaya çıkmış oldu. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan TikTok her geçen gün daha fazla kullanılıyor. Özellikle genç nesil bu platformu daha aktif bir şekilde tercih ediyor. Facebook bile TikTok uygulamasını takip ederek yeni bazı özellikler almıştı.

Küresel çapta böylesine etkili olan bir platform elbette kullanıcı sayısı arttıkça daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Mecralar Komisyonu bu platformun yöneticilerinin konuşma yapmasını sağladı. Mecliste gerçekleşen konuşmada bir çok detaya yer verildi. Bu platform ülkeye ne kadar vergi ödediğini de belirtti.

TikTok Türkiye’ye ödediği vergiyi açıkladı

TikTok Türkiye’den sorumlu kamu politikaları müdürü Emir Gelen ve TikTok kamu politikaları danışmanı Naz Değirmenci, bu grubun içerisinde yer aldı. Yapılan açıklamalarda öncelikle 2021 yılında Türkiye’den 250 paylaşımın kaldırıldığı ifade edildi. Sadece 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşen içerik kaldırma sayısı 250 olarak açıklandı.

TikTok Türkiye'ye ödediği vergiyi

Türkiye’ye 2021 yılında toplamda 93 milyon TL vergi ödendiği ifade edildi. Bu gerçekten de oldukça yüksek bir rakam. Sosyal medya platformları çok fazla kullanıcıya sahip olduğu için yüksek vergiler ödemek zorunda kalabiliyor. Bu vergilerin çok daha fazlasını kazanıyorlar.

TikTok önemli detaylar açıkladı

TikTok tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında 2021 yılında toplam bildirilen içerik talebinin 270 olduğu söylendi. Mevzuat ihlali gereği aksiyon alınan içerik sayısının ise 250 olduğu ifade edildi. Ayrıca 7 hesabın mevzuat ihlali gereği kapatıldığı söylendi.

TikTok tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda Türkiye’deki vatandaşların verilerinin korunduğu belirtildi. Onlara göre hiçbir şekilde veri kaybı gerçekleşmiyor. Özellikle ABD gibi ülkeler bu platformun verileri çaldığını söylemişti. Üstelik bu verilerin Çin hükümeti ile paylaşıldığı iddia ediliyordu. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> TikTok İçerik Moderatörü Vahşeti Gözler Önüne Serdi: “Psikolojim Bozuldu”

>> Instagram Dikey Kaydırma Özelliği Test Ediliyor: TikTok Gibi Olacak (Video)