Steam Deck PUBG Başta Olmak Üzere Birçok Oyunu Çalıştırmayacak

Valve, Steam Deck içinde yer alan SteamOS üzerinde çalışmalarını sürdürüyor

Beğeni toplayan Valve el konsolu Steam Deck oyunlarıyla tartışma konusu oluyor. Özetle bu konsol şu an için PUBG, Destiny, Apex veya R6: Siege gibi oyunları çalıştırmayacak.

Valve ürünü el konsolu Steam Deck özellikle tüm Steam kütüphanesini destekleme hedefiyle yola çıktı. Ne var ki doğrudan Windows işletim sistemi ile gelmeyen bu konsolun önünde büyük bir engel var.

Linux tabanlı bir sistem olarak Deck, SteamOS isimli özel bir sistem ile çalışıyor. Bu da konsolun yalnızca destekleyen oyunlarda çalışacağı anlamına geliyor. Valve ise Linux sistemine daha çok oyunu getirmek adına Proton adında bir araç geliştirdi. Kısacası bu Wine uyumluluk aracıyla oyunların Windows üzerinde gibi çalışmasını sağlıyor. Lakin bu her şeyin birkaç basit adımla çalışmasını sağlamıyor. Bu yüzden de bu yeni konsolun oyun seçkisi kısıtlı kalıyor.

Şimdi ise destek listesine baktığımızda Steam’de yer alan en popüler 10 oyunun Proton’da çalışmadığını görüyoruz. Sonuç olarak Apex: Legends, PUBG ve Rainbow Six: Siege gibi çoğu önemli oyun henüz konsolda olmayacak. Buradaki asıl büyük sorunun ise hile önleme sistemi olduğunu ekleyelim. Çünkü bu yazılımlar olmadan lobilere bağlanmak mümkün değil.

Valve, Steam Deck içinde yer alan SteamOS üzerinde çalışmalarını sürdürüyor

Valve, Steam Deck’in SteamOS’un yeni bir sürümüyle geleceğini açıkladı. Şu anda ise dev oyun firması geliştirici firmalarla Proton uyumluluğunu artırmak için yakından çalışıyor. Bununla birlikte firma, hile önleme yazılımlarının da konsolda çalışması için çalışmalarını artırmış durumda. Kısacası, geliştiricilerin oyunlarının SteamOS üzerinde çalışmasını sağlamak için ekstra bir çaba içinde olmasına gerek kalmayacak. Buradaki asıl büyük sorun hile karşıtı yazılımların nasıl uyarlanacağı olacak.

Basından gelen sorulara rağmen Valve bu konuda henüz bir yorumda bulunmadı. Rakip taşınabilen konsol Switch ile yapılan yoğun karşılaştırmanın yanında en büyük soru bu. Çünkü hakkında konuşulanlardan da anlaşılacağı gibi Steam Deck aslında bir bilgisayar. Bununla birlikte sıradan bilgisayar donanımlarıyla çalışması meraklı kullanıcıların avuçlarını kaşındırıyor. Açık konuşmak gerekirse piyasaya çıkmasıyla bu konsolun Windows’u nasıl çalıştıracağı konusundaki dersler de ortaya çıkacaktır.

Diğer haberler:

>> Yeni Oyunlar Listesinde Bu Hafta (19 – 25 Temmuz)

>> Steam Deck Ortaya Çıktı: Valve’ın Uzun Süredir Beklenen El Konsolu