Steam Deck Ortaya Çıktı: Valve’ın Uzun Süredir Beklenen El Konsolu

Steam Deck çeşitli kontrol özellikleriyle dikkat çekiyor

Uzun süredir dedikodulara konu olan el konsolu Steam Deck resmen ortaya çıktı. Kısacası boyutuna göre yüksek performansıyla dikkat çeken bu ürün hakkındaki tüm detayları öğrendik. İşte beklenen oyun konsolunun detayları…

Valve yaptığı bir duyuruyla uzun süredir dedikodu konusu olan el konsolu Steam Deck’i karşımıza çıkardı. Üstelik bu yanınızda taşıyacağınız oyun konsolu Aralık’ta ilk sahiplerine ulaşacak. Bugün itibariyle de ürünün ön satışı için rezervasyonlar başladı.

Konsol rekabetine dahil olmaya hazırlanan bu ürün AMD’nin APU türünden işlemcileri ile çalışıyor. Özetle dört çekirdekli Zen 2 işlemci sekiz iş dizisi yürütme kapasitesine sahip. Bununla birlikte cihazda RDNA 2 türünden bir grafik işlemcisi yer alıyor. Böylece AMD konsollardaki öncü konumunu bu cihazda da korumuş oluyor. Cihazda 16 GB LPDDR5 RAM yer alıyor. Fiyat farklarını ise cihazda sayın alınması mümkün olan üç farklı hafıza miktarı belirliyor.

İlk olarak 64GB eMMC bellekle alabileceğiniz modelin fiyatı 399 dolar. Ayrıca ortada yer alan 256 GB NVMe SSD taşıyan modelin fiyatı ise 529 dolar olarak çıkacak. Son olarak, 512 GB NVMe yüksek hızlı SSD taşıyan model ise 649 dolar olacak. Valve, tabii ki bu fiyatları Amerika Birleşik Devletleri için belirlemiş. Ayrıca cihazın hafızasını içinde yer alan MicroSD kart slotuyla yükseltebileceğinizi ekleyelim.

Steam Deck çeşitli kontrol özellikleriyle dikkat çekiyor

Valve bu ürüne çok sayıda kontol seçeneği ekleyerek Steam Controller ürünündeki deneyimlerini kullanmış. İlk olarak üründe iki tane analog kontrolcü göze çarpıyor. Lakin bununla birlikte Steam Controller’da da gördüğümüz dokunmatik paneller de cihazda yer alıyor. Cihazda ayrıca Xbox benzeri ABXY tuşları yer alıyor. Klasik D-pad tuşları da yine bu cihazda unutulmayanlar arasında.

Yepyeni bu el konsolu 7 inç boyutunda 1280×720 çözünürlüğe sahip bir ekranla geliyor. Ayrıca cihazda hareket sensörü ve buna bağlı kontrol seçenekleri de yer alıyor. Bununla birlikte, tıpkı ana rakibi Switch’te olduğu gibi iki adet omuz tuşu bu cihazda yerini almış. Ayrıca cihazın alt kısmında sağlı sollu ikişer tuş daha yer alıyor.

Valve’ın el konsolunun şarj süresi ve diğer detayları da açıklamada yer aldı

Batarya tarafına bakacak olursak, açıklamada cihazda 40 watt-saat gücünde bir pil olduğu bilgisi yer aldı. Bu da çoğu oyunda birkaç saatlik oyun deneyimi anlamına geliyor. Valve ayrıca iki boyutlu oyunların, internet tarayıcısı kullanmanın ya da video izlemenin batarya performansını 7-8 saate çekebileceğini söylüyor. Son olarak açıklamada Portal 2 oyununun dört saat çalışacağı bilgisi verilmiş. Hatta FPS’yi 30’a sabitlerseniz bu oyunu 5-6 saat oynamanız mümkün.

Son olarak bu cihaz da tıpkı rakibi Switch gibi bir dock istasyonuna sahip olacak. Bununla birlikte bu istasyon televizyon veya monitör bağlantısı da sağlayacak. İstasyonda USB-C, Ethernet portları da HDMI’a eşlik edecek. Switch’ten farklı olarak Bluetooth kulaklıklar bu cihazda çalışacak. Ayrıca Steam Deck oyun konsolu, SteamOS’un son sürümü ile geliyor. Linux tabanlı bu işletim sistemi Proton isimli araçla birlikte oyunları çalıştırıyor.

Diğer haberler:

>> Ödüllü Oyun Geliştirme Yarışması: Ödül 65.000 TL

>>Samsung Galaxy Z Flip 3, teknik özellikleri sızdırıldı: Canavar geliyor! (btgunlugu.com)