Android 12 ile gelecek özellik kullanıcıları mutlu etti

Android 12 oyun modu

Android 11’in geliştirici sürümü ile gördüğümüz çift dokunma özelliği, Android 12 ile birlikte tekrar karşımıza çıkacak. İşte detaylar.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın sonlarında Google’ın işletim sistemi olan Android’e 11 güncellemesi geldi. Yavaş yavaş destekleyen tüm modellere gelen Android 11 sürümü, bir çok optimizasyon sorunlarını giderdi. Bununla beraber Android 11 güncellemesini yükleyen cihazlarda da performans artışı gözlendi. Android 11’in geliştirici sürümüne bir hayli ilgi görülen bir özellik gelmişti. Bu sürüme gelen özellik ile birlikte, arka kapağa çift dokunulduğunda Google Asistan devreye giriyordu. Bu ç­ift dokunma özelliğinin yalnızca Google Asistan’ı açmak için geliştirilmediğini de belirtelim. Android 11 geliştirici sürümü ile gelen Double-Tap özelliği sayesinde ekranın arka kapağına çif­t dokunma gerçekleştirildiğinde farklı uygulamaları açmak da mümkün oluyordu.

Söz konusu özellik, kullanıcılar tarafından beğenilmişti. Ve çoğu kullanıcı çift ­dokunma özelliğinin resmî sürüm ile desteklenen tüm cihazlara geleceğini tahmin ediyordu. Ne yazık ki çift dokunma özelliği Android 11 kararlı sürümü ile kullanıcılara ulaşmadı.

Android 12 kullanıcıları çift dokunma özelliğine kavuşacak

Ortaya çıkan haberlere göre çift dokunma özelliği Android 12 ile karşımıza çıkacak. Bu çift dokunma özelliği sayesinde Google Asistan açılabilecek, medya oynatması gerçekleştirilebilecek veya ekran görüntüsü alınabilecek. Hatta çift dokunma özelliği, istediğiniz bir komut için atanabilecek.

Android 12 Çift dokunma

Henüz resmî bir açıklama olmasa da, Google’ın Pixel telefonlarının Android 11’in son güncellemelerinde çift dokunuş özelliği ile kavuşacağı iddia edildi. Daha önce bu modellere çift dokunuş özelliği eklenmiş fakat beklenenden daha hassas bir çift dokunma gerçekleştirildiği için resmî sürüm ile geri çekildi. İddialara göre sorunlar çözüldü ve yakın zamanda Android 12 sürümü ile birlikte çift dokunuş özelliği karşımıza çıkacak.

Şubat veya Mart itibariyle karşımıza çıkacak olan Android 12 geliştirici sürümü ile birlikte çift dokunuş özelliğinin yanı sıra Wi-Fi paylaşımı da gelebilir. Bu özellik sayesinde bağlı olduğunuz kablosuz ağ, farklı bir cihaza paylaşılabilecek. Bağlanacak cihazın şifreyi bilmesine gerek kalmayacak.

Söz konusu özellikler hakkında henüz resmî bir açıklama bulunmuyor. Fakat geliştirici sürümü şubat mart gibi yayınlanacak Android 12’nin, güncelleme tarihi yaklaştıkça yeni sızıntılar da gerçekleşecektir. Beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Honor 66W Süper Hızlı Şarjlı Powerbank satışa sunuldu!

>> Xiaomi Mi Band 6 hakkında ilk detaylar belli oldu!