Taksi ve Otobüsler Kamera Sistemleri İle Donatılacak: Hata Yapanı Affetmeyecekler

Taksi ve otobüsler kamera

Taksi ve otobüsler kamera sistemlerine sahip olacak. Böylece hata yapanları kesinlikle affetmeyecekler. Bu uygulama son dönemlerde yaşanan taksici problemlerine önemli bir çözüm getirecek.

.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan yeni bir kararla birlikte toplu taşıma araçları kamera taşımak zorunda kalacak. Kimi zaman taksilerde veya minibüslerde bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Gelen son detaylara göre yıllık 7 bin adli vaka taksi veya minibüs içerisinde yaşanıyor. Durum böyle olunca yeni bir sistem geliştirildi.

Aslına bakacak olursak bu sistem karmaşık değil. Dünyanın birçok ülkesinde böyle sistemler kullanılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım denetim ve yönetim merkezi araçlarda kamera sistemlerini takip edecek. Tüm taksi veya minibüslerde zorunlu olarak kamera kullanılacak. Ayrıca bu araçlar GPS sistemleri ile takip edilecek.

Taksi ve otobüsler kamera tarafından izlenecek

Son statistiklere göre İstanbul’da 15 bin civarında taksi ve 7 bin minibüs bulunuyor. Bu toplu taşıma araçlarının önemli bir bölümü ne yazık ki denetimden uzak. Yeni alınan kararla birlikte bu denetimler sıkılaşıyor. Tüm taksiler ve minibüsler kamera kullanmak zorunda kalırken aynı şekilde bu görüntüleri İstanbul Büyükşehir Belediyesin’e aktaracak.

Taksi ve otobüsler kamera

Herhangi bir olumsuz durumda İBB Beyaz Masa devreye girecek ve durum emniyet güçlerine bildirilecek. Tüm bu trafik hızlı bir şekilde kontrol edilecek. Minibüsler için 4, taksiler için 3 kamera uygun görüldü. Tüm araçlara takılacak olan kameralar anlık olarak görüntü sağlayacak.

Yeni karar taksi şoförlerini de koruyacak

İstanbul gibi metropollerde toplu taşıma araçlarının şoförleri bile tehlikede olabiliyor. Aklınıza gelebilecek her türlü tehlike ile karşılaşma ihtimali olan sürücüler için panik butonları oluşturuldu. Olumsuz durumlarda bu butonlara basan sürücüler şifreli haberleşme yöntemi ile iletişime geçecek.

Son olarak yeni sisteminin GPS ile birlikte takip olanağı geliştirdiğini belirtelim. Bundan sonra taksi sürücüleri yol uzatırsa GPS üzerinden anlaşılabilecek. Peki sizce getirilmek istenen bu yeni sistem ne tür avantajlar sağlayacak?

İlgili Haberler:

>> Obilet Platformu Biletall Şirketini Satın Aldı: Seyahat Sektörü Yeniden Şekilleniyor

>> Hoşnutsuz çalışan, Mercedes-Benz fabrikasında 50 kamyoneti enkaza çevirdi! Nasıl mı?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here