TCL Communication’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Stefan Streit ile Keyifli Bir Röportaj Gerçekleştirdik

Bir Mobil Dünya Kongresini daha geride bıraktık. Mobil dünyada çok fazla gelişme var ve bu yenilikleri sizlere aktarmak için içerikler hazırlıyoruz. Bu özel içeriğimizde TCL Communication’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Stefan Streit kendisine yönelttiğimiz soruları yanıtladı. Hadi başlıyoruz…

Mobil Dünya Kongresi 2022’de tanıttığınız ürünlerden bahsedebilir misiniz?

TCL olarak Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2022’de bir dizi akıllı cihazı tanıttık. Herkes için 5G bağlantısı sağlama misyonumuzu güçlendiren mobil cihazlarımız içerisinde zengin özelliklere sahip bir 5G modeli de dahil olmak üzere beş yeni akıllı telefonla genişletilmiş TCL 30 Serisini bulunuyor. Bu akıllı telefonların yanı sıra TCL’in yenilikçi NXTPAPER ailesine en son eklenen TCL TAB 10s 5G dahil olduğu üç yeni tabletimizi de duyurduk. Ayrıca bağlantıda liderlik konumumuzu güçlendirme kapsamında, çeşitli ortamlarda yüzlerce cihazı bağlamak için geliştirdiğimiz güçlü bir 5G yönlendirici olan LINKHUB 5G de dahil üç yeni CPE’yi de piyasaya süreceğiz.

Bu ürünleri yakın zamanda Türkiye pazarında da satışa sunacak mısınız?

Türkiye’deki kullanıcılarımızla da en yeni ürünlerimizi buluşturmaya büyük önem veriyoruz. Mobil Dünya Kongresi 2022’de duyurduğumuz ürünlerimizi Türkiye’de de satışa sunacağız. Bu ürünler içerisinde NXTPAPER tabletlerimizin yanı sıra amiral gemisi TCL 30 akıllı telefon serimiz de olacak. Bu akıllı telefonlarımızda kullandığımız 50MP AI üçlü kameranın Türkiye’deki kullanıcılarımızda büyük bir heyecan yaratacağını düşünüyoruz.

Ekosistem markası olarak portföyünüzü genişletecek farklı ürünler konusunda çalışmalarınız var mı?

Mobil Dünya Kongresi 2022’de tablet portföyümüzü de genişlettiğimizi duyurduk. TCL olarak sektör lideri ekran uzmanlığımızı ve teknolojimizi kullanarak eğitim sektörü için anlamlı ürünler ve çözümler geliştirmeye kendimizi adadık. Bu nedenle, yakın zamanda TCL NXTPAPER 10S’nin piyasaya sürülmesinden sonra şimdi de belirli Asya pazarlarında TCL NXTPAPER MAX 10’u kullanıcılarla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Kâğıt benzeri yeni bir ekran olan NXTPAPER görüntüleme teknolojisi, doğal renkleri korumak, zararlı mavi ışığı filtrelemek, harika görüntüleme açıları ve parlama önleyici özellikler sağlamak için birden çok katman kullanan bir teknoloji.

Bu teknolojimiz, donanım düzeyinde orijinal renkli görüntüler üretirken yansıyan ışığı yazılım düzeyinde dağıtarak, göze hoş gelen kağıda benzer bir görüntü oluşturur. İster yazmak veya okumak için bir not defterine, ister bir film izlemek veya oyun oynamaya ihtiyaç duyun bu tablet ihtiyacınızı tamamen karşılıyor. TCL’in en yeni 4G tableti TCL TAB 10 4G de yetenekli performansıyla öne çıkıyor. Seride yer alan üçüncü tablet TCL TAB 10s 5G, 5G bağlantısına sahip ilk uygun fiyatlı tabletlerden biri. Ultra hızlı 5G bağlantısıyla kullanıcılar, hücresel veya Wi-Fi bağlantısını kullanarak neredeyse her yerden film veya spor yayınlarını izleyebilecek, görüntülü arama yapabilecek ve çoklu görevlerini gerçekleştirebilecek.

Tüm bunların yanı sıra TCL olarak CPE portföyümüzü bir 5G yönlendirici ve iki 4G çözümümüzü piyasaya sürerek genişletiyoruz. Bu ürünler TCL’in herkes için gerçekten bağlantılı bir dünya oluşturmaya yardımcı olma misyonunu da sergiliyor. LINKHUB 5G CPE HH515 ürünümüz ile gelişmiş Wi-Fi 6 bağlantısı sunan güçlü bir 5G yönlendiriciyi piyasaya sürüyoruz. İlk olarak CES 2022’de duyurduğumuz bu ürün, 256’ya kadar kullanıcı taşıma kapasitesine sahip ve bulut tabanlı oyun oynamayı, yüksek kalitede canlı yayını, çevrimiçi eğitimi ve evden çalışmayı destekliyor.

LINKZONE LTE CAT6 Mobil Wi-Fi MW63 ise hafif, cebe sığabilen boyuttaki tasarımıyla yüksek hızlı bağlantı sunan kişisel bir mobil Wi-Fi ürünümüz. LINKHUB LTE CAT6 Home Station HH63, 300 Mbps’ye kadar 4G indirme hızı sağlayan çift bantlı Wi-Fi ile basit ve zarif bir tasarımla geliyor. Bu da evdeki herkesin evden çalışırken videoların, çevrimiçi oyunların ve eğitimin keyfini çıkarabileceği anlamına geliyor. Ayrıca her iki ürünüz eSIM ile de uyumludur.

Özetle TCL’in MWC 2022’deki tüm duyuruların merkezinde yenilikçi, akıllı, bağlantılı teknolojileri demokratikleştirme misyonu bulunuyor. 160 ülkede 80’den fazla operatörle yaptığımız iş birlikleri ile herkesin daha akıllı ev ve yaşam deneyiminin keyfini çıkarması için yıldırım hızında, güvenilir, uygun fiyatlı ve güçlü 5G cihazları sağlama taahhüdümüzü yerine getiriyoruz.

2022 yılında mobil tarafta hangi ürünlerin öne çıkacağını ve ilgi göreceğini tahmin ediyorsunuz?

TCL 30 Serisinin genişletilmesi, daha fazla insanın güvenilir, yüksek performanslı, yenilikçi akıllı telefonlara erişebilmesi için teknolojiyi demokratikleştirme taahhüdümüzü yansıtıyor. TCL 30 Serisi tüketicilere, tam donanımlı teknolojiler ve bağlantılı deneyimler aracılığıyla benzersiz tarzlarını sergileme özgürlüğü veriyor. Bu sayede kullanıcılarımıza yaşamdan en iyi şekilde yararlanmaları için onlara ilham veriyoruz. Tabii ki 5G teknolojisini demokratikleştirme çabalarımız ve yeni 5G akıllı telefonları ve 5G özellikli tabletleri erişilebilir fiyatlarla sunarak “herkes için 5G” misyonumuzu takip etme yönündeki çalışmalarımız, daha fazla tüketicinin en hızlı mobil internet standardından yararlanmasını sağlayacaktır.

Diğer yandan TCL olarak sektör lideri ekran uzmanlığımızı ve teknolojimizi kullanarak eğitim için de anlamlı ürünler ve çözümler geliştirmeye kendimizi adamış bulunuyoruz. Yakın zamanda piyasaya sürdüğümüz TCL NXTPAPER 10s’in ardından TCL NXTPAPER MAX 10, TCL’in beğenilen NXTPAPER Serisinin en son ürünüdür. Bu ürünün ekranı benzersiz birçok katmanlı sistemden oluşuyor, her katman zararlı mavi ışığı filtrelemede ve görüşü korumada kendi rolünü başarıyla yerine getiriyor. Yansıyan ışığı azaltan parlama önleyici cam katmanıyla tamamlanan NXTPAPER MAX 10; daha rahat, doğal bir okuma ve yazma deneyimi için kâğıt gibi bir deneyim hissi yaşatıyor.

Türkiye akıllı telefon pazarı hakkındaki düşünceleriniz neler? Geçtiğimiz dönemde bazı ürünlerinizi burada üretmeye başladınız. Üretim kapasitesi ve model sayısı önümüzdeki günlerde artacak mı? Türkiye’de ürettiğiniz ürünleri başka pazarlarda satmayı düşünüyor musunuz?

Türkiye akıllı telefon pazarı bizim için heyecan verici bir pazar konumunda. Türkiye’ye yatırım yapmaya başladığımız andan itibaren bunun karşılığını kısa sürede görmeye başladık. Yerli üretim ve erişilebilir fiyatlı yüksek teknolojiye sahip ürünlerimizi kullanıcılarla buluşturmaya başladıktan hemen sonra yüzde 5 pazar payına ulaşarak akıllı telefon pazarında üst sıralarda yer aldık. Türkiye’deki üretim kapasitemizi ve ürün çeşitliliğini de gün geçtikçe artıyoruz. Geçtiğimiz yıl tek telefonla başladığımız üretim sürecini kısa sürede üç telefona çıkartmıştık. Bu yıl içerisinde de MWC’de duyurduğumuz akıllı telefonlardan Türkiye’de üretilecek cihazımız olacak. Hedefimiz üzerinde “Made in Türkiye” yazan telefonların ihraç edilmesini de sağlamak. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor.

Son dönemde Metaverse ile ilgili çok fazla bilgi akışı var. Bu alanda çalışmalarınız bulunuyor mu? Metaverse’in geleceği hakkındaki düşünceleriniz neler?

Öncelikle bu yıl ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES’te sergilediğimiz AR gözlüklerimiz için çok heyecanlı olduğumuzu belirmek isterim. Bu tamamen yeni bir ürün kategorisi olup Metaverse hizmetleri ve içerikleri için kullanılabilecek mükemmel bir ürün. Bir endüstri olarak, gelecekte birbirimizle nasıl etkileşim kuracağımızı optimize etmek için ürün geliştirmenin erken aşamasında uzmanlar, içerik sağlayıcılar ve tüketicilerle ilişki kurmamız gerekiyor. Holografik optik dalga kılavuzu teknolojisi, bu AR gözlüğümüze süper hafiflik kazandırıyor. Ayrıca konforlu bir şekilde uzun süreli kullanımı destekleyen bir çerçeve de sahip.

Mobil Dünya
TCL Communication Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Stefan Streit

Ayrıca, ikinci nesil giyilebilir ekranımız olan NXTWEAR AIR de Metaverse ortamının keyfini çıkarmak için harika bir araç. Çift 1080p Micro OLED ekrana sahip TCL NXTWEAR AIR, daha fazla ayrıntı, keskinlik, zengin ve canlı renkler, derin gölgeler ve mürekkepli siyahlık sunar. İster seyahatinizde isterseniz evde dinlenirken, çift mikro-OLED ekran kullanarak size taşınabilir bir sinema deneyimi sunan NXTWEAR AIR ile dört metre öteden 140 inçlik bir ekranın eşdeğerini görürsünüz. Bu sayede özel olarak film izleyebilir, oyun oynayabilir ve hatta dizüstü bilgisayarınız için ikinci bir monitör olarak kullanabilirsiniz. Özetle NXTWEAR AIR gözlükleri dijital yaşamınıza odaklanmanın zarif ve kompakt bir yoludur.

İlgili Haberler

>> TCL 30 Serisi Akıllı Telefonlar Tanıtıldı! İşte Detaylar