Teknolojinin Ekonomiye Katkısı Giderek Artıyor: Yeni Araştırma Sonuçları Açıklandı

2023 yılının en yeni

Teknolojinin ekonomiye katkısı her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Böylece dijital platformların daha görünür hale geldiğini söyleyebiliriz.

Yapılan yeni araştırmalar teknolojinin ekonomiye ne tür katkılarda bulunduğunu gösteriyor. Türkiye’nin dijital dönüşüm endeksi 2021 raporu değerlendirildiğinde oldukça önemli bazı ayrıntılar ön plana çıkıyor. 2020 yılında Türkiye’de dijitalleşme endeksi 3,03 düzeyindeydi. 2021 yılında ise bu rakam 3,24 düzeyine kadar yükseldi.

Yapılan araştırmalara baktığımızda verinin çok büyük bir öneme sahip olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bilişim sanayicileri derneği tarafından yapılan çalışmalarda önümüzdeki 10 yıl boyunca verinin ön plana çıkacağı ifade edildi. Bu rapora göre dünyanın yeni para birimi veri olacak.

Teknolojinin ekonomiye katkısı veri güvenliği ile doğru orantılı

Yapılan çalışmalarda dijital dönüşümde başarı sağlamak için en önemli detaylardan birisinin de dijital veri güvenliği olduğu ifade edildi. Türkiye’de siber güvenlik hızlı dijitalleşme ile birlikte öncelikli hale geliyor. Şimdilik kurum ve kuruluşlar katı siber suç düzenlemeleri ile birlikte ulusal siber güvenlik stratejileri oluşturmaya çalışıyor.

Teknolojinin ekonomiye katkısı

Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda bilgi güvenliği yöneticilerinin siber güvenliği arttıracak ve yıkıcı siber saldırılardan korunmayı sağlayacak çalışmalara yönelmesi gerektiği söylendi. Böylece veriler güvende kalacağı için iş dünyası büyük bir tehditden korunacak.

Yapay zeka ve akıllı bilgisayarlar öncü olabilir

Konuyla ilgili raporu incelemeye devam ettiğimizde cihazlarla ilgili kullanıcı deneyimlerini artırmak için gelişmiş bilgisayarlara ihtiyaç duyulacağı ifade ediliyor. Akıllı yazılımlar ve bazı yeni uygulamalar sayesinde kullanıcılar çok daha kişisel bir dünyaya adım atabilecek.

Yapay zeka, bilişim dünyasının önem verdiği bir diğer detay olarak ön plana çıkıyor. Makine öğrenmesi ve yapay zeka ile birlikte otonom sistemler daha fazla geliştiriliyor. Böylece üretimde hız çok kolay bir şekilde elde edilebiliyor. Otonom sistemler her geliştiğinde hızlı üretim daha mümkün hale geliyor. Bakalım 2022 yılında dijitalleşme için beklenen gelişme sağlanabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Yeni Pil Teknolojisi İnsanlığın Kurtuluşu Olabilir: Hem Çevreci Hem Hızlı

>> Samsung Yeni Kredi Kartı Teknolojisi Büyük Bir Güvenlik Sağlayacak