Telegram Güvenlik Açığı İddiaları İle Çalkalanıyor: İşte Büyük Güvenlik Sorunu!

Telegram Güvenlik Açığı İddiaları İle Çalkalanıyor: İşte Büyük Güvenlik Sorunu!

Telegram güvenlik açığı
Google News Abone Ol

Telegram güvenlik açığı iddiaları, WhatsApp skandalı ile birlikte gündeme gelmeye başladı. Bununla ilgili önemli bir söylenti var. Hadi gelin güvenlik sorunu olup olmadığına bir göz atalım.

Hatırlayacağınız üzere Facebook tarafından son derece önemli bir açıklama yapılmıştı. Şirket WhatsApp kullanıcılarına ait olan tüm verilerin kendileri ile paylaşılacağını söyledi. Yani WhatsApp üzerinden yapacağınız bütün mesajlaşma ve görüntülü konuşma faaliyetleri Facebook tarafından veri olarak kullanılabilecek.

Ortaya çıkan tüm bu veri ihlalleri nedeniyle kullanıcılar WhatsApp platformunu yavaş yavaş terk etmeye başladı. Ancak yeni gidecekleri platformlar, azda olsa tanınır bir uygulama olmalıydı. Bunun için Telegram biçilmez kaftan konumundaydı diyebiliriz. Fakat şimdi de bazı kişiler Telegram ile ilgili güvenlik problemleri olduğunu söylüyor.

Telegram güvenlik açığı People Nearby özelliğinden kaynaklı

Telegram kullanıcısıysanız muhtemelen People Nearby özelliğini bir şekilde duymuşsunuzdur. Bu özellik ile birlikte, size yakın olan grupları ekleyebiliyor ve onlara dahil olabiliyorsunuz. Böylece, hem sosyal bir ortam sağlanıyor hem de birbirine yakın olan kişiler daha fazla etkileşim kuruyor. En azından Telegram için amaç daha çok buydu.

Telegram güvenlik açığı

Gelen bazı sızıntılara göre şirketin bu özelliği kimileri tarafından suistimal ediliyor. Ahmed Hassan isimli bir Telegram kullanıcısı, uygulamaya böyle bir mesaj attı. Bazı kişilerin kendisine yakın olan adresleri ve grupları bularak onlara mesaj attığını söyledi. Mesajda ise Bitcoin yatırımları için davetiyeler bildiriliyordu.

Telegram güvenlik açığı iddiaları işte bu noktada başlıyor. Şirket tarafından sunulan People Nearby özelliği kripto para dolandırıcılarının daha rahat bir şekilde insanlara ulaşmasını sağlıyor. Bu durum aynı zamanda güvenlik zafiyeti ortaya çıkarıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise bu özelliğin tamamen kullanıcıların insiyatifine bırakıldığı söylendi. Yani isteyen kullanır istemeyen bu özelliği devre dışı bırakabilir.

“Telegram güvenlik açığı iddiaları”, sadece birkaç kişiye dayandığı için kendisine pek bir taraftar bulamadı. Bu nedenle yeni uygulamalara geçiş daha fazla hızlandı. Peki siz Telegram uygulamasının güvenli olduğunu düşünüyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Telegram Uygulaması Reklam Alacak: İşte Merak Edilen Detaylar

>> WhatsApp vs Telegram vs Signal: Hangisini Kullanmak Daha Avantajlı!


CEVAP VER