TikTok 2 Veri Merkezi Daha Planlıyor: Veri Güvenliği Endişeleri Arasında

TikTok 2 veri

TikTok 2 veri merkezi için çalışmalara başladı. Üst düzey bir yönetici Cuma günü yaptığı açıklamada, Çinli sosyal medya şirketi TikTok’un Avrupa’da iki veri merkezi daha açmayı planladığını söyledi.

TikTok, hükümetlere ve yetkililere kullanıcıların verilerine erişilemeyeceği ve içeriğinin Çin Komünist Partisi veya Pekin’den etkilenen başka herhangi biri tarafından değiştirilemeyeceği konusunda güvence vermeye çalışıyor. TikTok’un Avrupa’daki operasyonlardan sorumlu genel müdürü Rich Waterworth’un bir blog gönderisine göre Çinli ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, Avrupa’daki veri depolamasını genişletmeyi planlıyor.

TikTok 2 veri merkezi daha planlıyor

Tüm gözlerin üzerinde olduğu sosyal medya uygulaması TikTok, veri güvenliği konusunda dikkatli olmalı. TikTok kullanıcıları her geçen gün artıyor ve veri gizliliğini korumaları gerekiyor. Cuma günü şirket ayrıca Ağustos 2022 ile Ocak 2023 arasında AB’de aylık ortalama 125 milyon aktif kullanıcı bildirdi ve bu da onu Dijital Hizmetler Yasası olarak bilinen daha katı AB çevrimiçi içerik kurallarına tabi kıldı.

TikTok 2 veri

AB, 45 milyondan fazla kullanıcısı olan şirketleri çok büyük çevrimiçi platformlar olarak etiketliyor ve bunların risk yönetimi, dış denetim yapmalarını, yetkililer ve araştırmacılarla veri paylaşmalarını ve bir davranış kuralları benimsemelerini şart koşuyor. Avrupa Komisyonu, aylık aktif kullanıcılarını yayınlamaları için çevrimiçi platformlara ve arama motorlarına 17 Şubat’a kadar süre vermişti. Çok büyük çevrimiçi platformların kurallara uyması veya para cezalarını riske atması için dört ayı var.

TikTok kritik bir durumda

Avrupa Komisyonu, çevrimiçi platformlardan bazı bilgileri yayınlamalarını istedi. Bu ricayı kabul etmelerine rağmen hareket ettiklerini kimse görmedi. Her şeyden önce şirket, kullanıcıların kişisel veri güvenliği endişelerini azaltmak zorunda.

TikTok 2 veri merkezi daha planlıyor ve bu benzersiz bir çözüm olmayacak. AB kurallarını kabul etmek için bazı yeni yollar yaratmaları gerekiyor. Her halükarda, bu hamle ortalama bir adımdır ve bir gelecek yaratmak için iyidir.

İlgili Haberler:

>> Google Yeni Özelliği Ekstra Koruma Sağlayacak: Yeni Gizlilik Özelliği

>> Elon Musk Bitcoin Yüzünden Milyonlarca Dolar Kaybetti