Türkiye Vodafone Vakfı yapay zeka eğitimi verecek!

Türkiye Vodafone Vakfı yapay zeka eğitimi verecek!

Türkiye Vodafone Vakfı

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesine yeni eğitim modülleri eklendi.

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği Yarını Kodlayanlar projesiyle dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmeye devam ediyor.

Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimlerinin verildiği projede, hem hitap edilen yaş grubunu genişletecek, hem de eğitim içeriklerini zenginleştirecek önemli bir adım atıldı.

Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile işbirliğine giden Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, Türkiye’de bir ilk olan bu anlaşmayla, Ağustos sonuna kadar İstanbul, Ankara ve Trabzon’da yaşları 14-17 arasında değişen toplam bin gence Yapay Zeka eğitimi verilmesini hedefliyor.

Proje için 45 gönüllü eğitmenminimum 3 hafta, maksimum 3 ay boyunca, haftada 2 gün gençlerle çalışıp onların proje geliştirmelerine yardımcı olacak. Her bir genç, toplam minimum 24 saatlik, maksimum 180 saatlik eğitim alacak.

Türkiye Vodafone Vakfı

Zenginleştirilmiş program

Yaygın öğrenme modelini benimseyen The Clubhouse Network, yetişkin mentörlerle dezavantajlı bölgelerden gelen gençleri yaratıcılığı teşvik eden ve güvenli bir öğrenim ortamında buluşturuyor.

Burada gençler, mentörlerin desteğiyle yeni beceriler kazanıp kendi projelerini oluşturarak teknoloji kullanımını pekiştiriyor ve özgüvenlerini geliştiriyor. “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen yeni işbirliğiyle, Türkiye’deki gençler de The Clubhouse Network bünyesindeki özel eğitimlere erişme imkânı bulacak.

Türkiye Vodafone Vakfı

Gençlere, dijital dünyanın önemli alanlarından biri olan Yapay Zeka öğretilecek.

Eğitimlerde, Yapay Zeka Kavramı; Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0, Toplum 5.0; Yapay Zeka: Tarihçesi, Etiği, Günümüz Kullanım Şekilleri; R Dili ve Programlama Kavramları; Yapay Zeka İçin Kullanılabilecek Algoritmalar; Pyhton Dili Eğitimi ve Yapay Zeka Uygulamaları gibi konular ele alınacak. Eğitimler, The Clubhouse Network’e akredite olan Habitat Derneği tarafından düzenlenecek.

20 kişilik sınıf

Türkiye’nin ilk The Clubhouse Network sınıfı, Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği ve İTÜ işbirliğiyle İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Bilgi İşlem Binası’nda açıldı. The Clubhouse Network standartlarına göre hazırlanan 60 metrekarelik sınıfta 20 bilgisayar bulunuyor.

Öğrenciler Arduino, Raspberry pi, Microbit gibi robotik malzemelerinin yanında tasarım ve müzik yapabilecekleri bilgisayar ve diğer enstrümanlar ile kendi zanaatlarını geliştirebilecekleri ahşap oyma kiti, dikiş makinesi gibi araçlardan da yararlanabiliyor.

Sınıfın en önemli özelliği, kapasite artırıcı eğitimlerin serbest proje geliştirme doğasıyla harmanlanacağı bir yer olması.

Bu sınıfta öğrenciler, Yapay Zeka konusunda proje geliştirmek isteyen bir kişinin temel olarak bilmesi gereken her şeyi öğrenmiş olacak.

Örneğin, enerji tasarufunu maksimize eden akıllı şehirler kurabilmek için, doğadan ve insanlardan aldıkları verilerle güneşin en iyi ısıttığı ve rüzgarın en az olduğu noktaları hesaplayıp, bunları insanların yaşamak isteyebileceği alanlarla karşılaştırarak, en uygun ev lokasyonunu seçecek Yapay Zeka projeleri yazabilecekler.

19 ülkede 25 bin gence ulaşıyor

MIT Media Lab ve Boston Bilim Müzesi işbirliğiyle 1993’te kurulan The Clubhouse Network, tüm dünyada dezavantajlı konumda olan 14-17 yaş arası gençlerin fikir ve yeteneklerinin teknoloji aracılığıyla geliştirilmesini hedefliyor.

Platform, gençlerin kendilerini güvende hissedecekleri, kendi projelerini geliştirirken öğrenebilecekleri, kendilerine olan güvenlerini artırabilecekleri ve 21. yüzyıl becerilerini geliştirebilecekleri bir ekosistem sunmak için çalışıyor. Bugün 19’u aşkın ülkede 100’den fazla Clubhouse her yıl 25 bin gence ulaşıyor.

Vodafone Türkiye 2019 3. çeyrekte ne kadar kazandı?

The Clubhouse Network’te öğrenim gören öğrenciler, kendi mobil uygulamalarını geliştiriyor, kendi yazılımlarını, filmlerini ve video oyunlarını oluşturabiliyor.

Sınıfta kazandıkları tecrübelerle diğer gençlere rehberlik ediyor ve ilham veriyorlar. The Clubhouse Network’e katılan gençlerle yapılan anket sonuçlarına göre, gençlerin %92’si geleceği konusunda daha iyimser. %89’u ise The Clubhouse Network sayesinde, gelecekte başarılı olmasını sağlayacak teknolojik becerilere sahip olacağını düşünüyor.

81 ilde 100 bin çocuğa eğitim

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle Ağustos 2016’da hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesinde Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arasındaki çocuklara kodlama eğitimi veriliyor.

Bu eğitimlerde çocuklar, programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturuyor, kendi oyunlarını üretebiliyor. Bugüne kadar 60 ilde 43 binin üzerinde çocuğa ulaşan projeyle önümüzdeki bir yılda 81 ilde 100 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor.

MEB öğretmenlerine de eğitim

Proje kapsamında, geçen yıl itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerine de kodlama eğitimi verilmeye başlandı. Bu kapsamda eğitimini tamamlayan. toplam 38 öğretmen görev yaptıkları okullarda toplam 4 bin öğrenciye kodlama eğitimi vererek projenin yaygınlaşmasına katkıda bulunacak.

Projeyle, 40 öğretmene daha Scratch programlama eğitimi verilerek kendi illerinde diğer öğretmenleri yetiştirmesi sağlanacak.


CEVAP VER