Türkiye’de Bu Hastalık Çok Yaygın: Bilim İnsanları Uyarıyor

Türkiye'de bu hastalık

Bilim insanları tarafından yapılan uyarılara bakılırsa Türkiye’de bu hastalık çok yaygın. Özellikle son dönemlerde hastalığın daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Tüm dünyada hızlı bir şekilde artan hastalıklar var. Bu hastalıklar bazı ülkelerde daha sık bir şekilde görülüyor. Türkiye’de de benzer bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle düşük eğitim düzeyi, yetersiz aktivite ve sosyal izolasyon gibi nedenlerle ortaya çıkan bu hastalık insan hayatını son derece olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Türkiye’de böylesine geniş bir şekilde görülmesinin en önemli nedeni ise yukarıda saydığımız nedenler. Hem yetersiz aktivite hem de sosyal izolasyon bu tür hastalıkların giderek daha fazla yayılmasına neden oluyor. Bu hastalıkları durdurmak için yapılması gerekenler ise çok karışık değil.

Türkiye’de bu hastalık tedirginlik yaratıyor

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda alzheimer hastalığının Türkiye’de çok fazla görüldüğü söylendi. Ayrıca demans Türkiye’de en çok rastlanan hastalıklar içerisinde yer alıyor. Küresel bir halk sağlığı sorunu olduğu ifade ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda bu hastalığın 55 milyon civarında insanı etkilediği söylendi.

Türkiye'de bu hastalık

Konuyla ilgili raporlara bakıldığında Türkiye’de bu hastalığın çok fazla görüldüğü ortaya çıktı. Dünya üzerinde bu hastalığın en fazla görüldüğü ülke Türkiye olarak kayıtlara geçti. Genellikle 65 yaş ve üstü kişilerde ortaya çıksa bile yine de düşük yaştaki insanlarda da görülebiliyor. Özellikle sağlıklı bir yaşam tarzıyla bu hastalığı önlemek mümkün.

Bilim insanları Türkiye’yi uyardı

Alzaymır gibi hastalıkların önlenmesi için bilim insanlarının bazı önerileri var. Mesela medikal hastalıkların takip edilmesi ve hijyene önem verilmesi bunlar arasında yer alıyor. Ayrıca psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak aktifleşmek önemli görülüyor.

Şu dönemlerde elbette sosyal kalmak pek mümkün değil. Ancak bilim insanları bu konuda Türkiye’deki vatandaşları uyarıyor. Peki siz bilim insanları tarafından açıklanan bu veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Apple Tedarikçileri, Apple Watch İçin Kan Şekeri Ölçümü Yapan Sensörler Üzerinde Çalışıldığını Söylüyor

>> Beyin Hücreleri Öldükten Sonra Yeniden Canlandırıldı: Bilim Dünyası Ölümsüzlüğü İstiyor