Twitter, Login Olmayanlara Kapıları Kapatıyor! ChatGPT’ye Karşı Bir Önlem mi?

Twitter’ın web versiyonunda dikkat çekici bir değişiklik gerçekleştirildi. Şu günlerde platforma web üzerinden ve login olmadan göz atmak isterseniz, bunu yapamıyorsunuz. Eskiden olsa, kullanıcı adınızla giriş yapmasanız bile herhangi bir tweet linkini görebiliyor, yorumlara bakabiliyordunuz. Şimdi ise karşınıza direkt olarak login ekranı geliyor ve kullanıcı adınızla giriş yapmanız isteniyor. Peki neden?

Platformun patronu Elon Musk’ın belirttiğine göre bu “geçici” bir önlem. Bu önlemin alınma sebebi ise, çok fazla veri kullanımı ve bu kullanımlar sebebiyle sitedeki kayıtlı kullanıcıların normalde alması gereken servis kalitesine erişememeleri.

Twitter, Login Olmayanlara Kapıları Kapatıyor! ChatGPT'ye Karşı Bir Önlem mi?

“Veri” denildiğinde, şu sıralar aklımıza gelen bir konu da ChatGPT. Biliyorsunuz, son tüketiciye yönelik yapay zekâ çözümleri her geçen gün gelişiyor ve bu tip servisler, internetteki verileri fazlasıyla kullanıyor. Eh, bu da görünüşe göre TW gibi platformlarda bazı hizmetlerin yavaşlamasına, aksamasına yol açabiliyor.

Twitter’da çalışan yazılım mühendislerinden Aqueel Miqdad da kendi sayfasından yaptığı paylaşımda, bunun geçiçi bir önlem olduğunu ve yakında her şeyin eski haline döneceğini bildirdi.

Son dönemde neler oluyor?

Elon Musk, aşırı veri kullanımının önüne geçilebilmesi için ekipçe bazı geçici önlem aldıklarını ve bu önlemlerin ilerleyen dönemlerde düzenlenebileceğini bildirmişti. Örneğin eğer Twitter kullanıyorsanız ve onaylı bir hesabınız yoksa, günde sadece 600 tane gönderi görebileceksiniz. Eğer onaylı bir hesabınız varsa, günde 6000 tane gönderi görebileceksiniz.

Tabii bu açıklamalar, kısa sürede TW kullanıcılarını fazlasıyla sinirlendirdi. Hatta yeni platform arayışlarına girenler, mevcut hesaplarını kapatanlar da oldu. Elon Musk ise, yakında limitleri biraz daha artıracağını ifade ediyor.

İlgili Haberler:

>> Yepyeni Bir Katlanabilir Ekranlı Telefon: Honor Magic V2