Uzay Turistleri İçin İlk Bilet Satışı Bilgilendirmesi Gerçekleşti

NASA Ay projesi

Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin ilk uzay turistleri için bilet bilgilendirmesini yaptı. Oysaki fiyatlar ve zamanlama belirsiz olsa da bu insanlık için bir dönüm noktası.

Blue Origin aynı zamanda Amazon’un da kurucusu olan Jeff Bezos’a ait bir uzay seyahat şirketi. Bu firma, sonunda New Shepard gemisi için ilk bilet satışına başlamayı hedefliyor. Şimdilik fiyatlandırma ve zamanlama belirsiz. Ancak konu ile ilgili firmadan heyecan veren bir tweet geldi.

Tweette yer alan video ise oldukça heyecan verici cinsten. New Shepard’ın tes uçuşlarından görüntüler eşliğinde Teksas çölünde elektrikli bir kamyon süren Jeff Bezos videoda yer aldı. Bezos videoda bunun çok heyecan verici olduğunu söyledi. Kapsülde herhangi bir uçuş ekibinin yer almadığı da dikkat çekti.

Sonuçta video açıklamasında paylaşılan linkte ise çok daha heyecan veren bilgiler vardı. Açılan sitede yer alan ve haberimizin konusunu oluşturan ifadeler ise şöyle:

“New Shepard’da ilk koltuğu nasıl alacağınızı öğrenmek için tıklayın”

Mesajı altında isim ve soy isminiz, e-posta adresiniz ve telefonunuzla buradan kayıt yaptırıyorsunuz. Ne var ki konu ile ilgili asıl büyük açıklama ise 5 Mayıs’ta gerçekleşecek.

New Shepard uzay turistleri için eşsiz bir deneyime aracı olacak

New Shepard, beş katlı bir roket. Uzayın kıyısına doğru gökyüzüne yaklaşık 100 kilometreden fazla yükselecek. Altı koltuklu bir mürettebat bu araçla yolculuk edecek. Ödeme yapan turistler, yer çekiminin azalmasıyla birkaç dakikalık ağırlıksız olmayı hissetmiş olacak. Üstelik, dünyanın zirvesindeki yüksek irtifalı manzaraları da görme şansı olacak. Bununla birlikte, yolcular kapsülden ayrıldıktan sonra roket yolcuları geriye itiyor. Son olarak paraşüt yardımıyla yere yumuşak bir iniş gerçekleşiyor. 

New Shepard aracının son mürettebatsız uçuşu astronotlardan önce aracın ve operasyonların güvenilirliğini doğrulamayı amaçladı. Ayrıca gelecek denemenin astronotlu olarak gerçekleşme ihtimali de ortaya çıktı. Ne var ki şirketin ticari uzay uçuşu planları hakkında çok az ayrıntıya sahibiz. Bugüne kadar uçuşlar hakkında maliyet ve zamanlama ile ilgili pek fazla bilgi de elde edemedik.

Diğer haberler:

>> NASA Mars Helikopteri Ne Zaman Uçuşa Başlayacak: İşte Herkesin Merak Ettiği Sorunun Cevabı

>> Artık her şirket bir yazılım şirketi, her CIO bir bulut operatörü