SSD Satışları HDD Satışlarını Geçti ama Kapasitede Değil

SSD satışları artmış olmasına rağmen sabit disklere olan talep devam ediyor
Google News Abone Ol

Geçen sene toplam SSD satışları HDD satışlarını geçmeyi başardı. Ancak satılan disklerin kapasitelerini topladığımızda sabit diskler hala önde. 

Yapılan bir araştırmaya göre data merkezleri dışında tüm endüstride Solid State Drive yani Katı Hal Sürücüsü satışları Hard Disk Drive yani Sabit disk sürücülerini geçti. Kullanılan disk türlerinde büyük bir değişim gerçekleşiyor. Sonuçta bu yıl SSD’lerin sabit diskleri yüzde 28 oranında geçtiğini gördük.

En son verilere göre son çeyrekte SSD sevkiyatlarında  %6 artış gerçekleşti ve 87 milyona ulaştı. Bu güçlü yılsonunun yardımıyla SSD’ler sabit disk sevkiyatını geçmeyi başardı. Bu yüzden yıl sonunda 260 milyon sabit disk sayısına karşın 333 milyon SSD disk satıldı.

Kişisel kullanım için satılan diskler bu noktada lokomotif oldu. Ancak sebebi bilinmeyen şekilde kurumsal SSD satışı son çeyrekte %31 düştü. Bununla ilgili yorumlar ise artan stoklara karşın azalan talep sebebiyle düşüş yaşandığı yönünde.

SSD satışları artmış olmasına rağmen sabit disklere olan talep devam ediyor

Tüketiciler sunduğu hızlar sebebiyle SSD’leri benimsemiş durumda. Ve fakat HDD de henüz ölmüş değil. Bunun ötesinde sabit disklerin sunduğu fiyat/kapasite avantajı hala bu diskleri kapasitenin hızın önüne geçtiği durumlarda tercih edilmesine neden oluyor. Bu durum satışlara da yansıyor.

SSD’ler %28 daha fazla satılmış olsa da satılan sabit disklerin toplam kapasitesi hala daha fazla. 2020 yılında 207 eksabayt SSD kullanıcılara ulaştı. HDD tarafında ise 1 zettabayttan fazla bir kapasite kullanıcılara ulaştı. Bu da arada beş kat civarında bir farkın olması anlamına geliyor. 1 zettabayt 1000 eksabayta denk gelir.

Bununla birlikte, SSD’ler farkı kapatıyor. Hazır masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yakın zamana kadar sinir bozucu şekilde sık sık 128 GB SSD’ler karşımıza çıkmaktaydı. Bu günlerde alt limit 256 GB’a çıktı ve 512 GB kapasiteli diskler gayet uygun fiyatlara bulunuyor. Anlık olarak baktığımızda 512 GB kapasiteli SSDler 400 liralardan başlıyor.

2020’de 1 TB ve 512 GB kapasiteli SSD’ler sıklıkla tercih haline gelmesi tesadüf değil. Bu kapasiteler de şimdilik ortalama bir bilgisayar kullanıcısının tüm ihtiyacını karşılamaya muhtemelen yetmez. Ve fakat 512 GB bir alanda Windows’un yanında bir miktar program, oyun ve dosyayı saklamak için yeterli yer olacaktır.

Diğer haberler:

>> RedmiBook Pro Çok Farklı Özelliklerle Geliyor

>> Intel Üçüncü Nesil NUC Enthusiast Mini PC’yi Duyurdu


CEVAP VER