Windows 11 Gerçek Oldu: Yepyeni Tasarım ve Özellikler Geliyor

Windows 11 güncelleme

Microsoft yaptığı duyuru ile Windows 11 işletim sistemini karşımıza çıkardı. Özetle yepyeni bir yüze kavuşacak olan işletim sistemi önemli yenilikler getirecek.

Beklenen yeni Windows sürümü artık resmiyete kavuştu. Böylece en çok kullanılan bilgisayar işletim sisteminin yeni sürümünün adı Windows 11 oldu. Aylardır devam eden heyecan verici ipuçları beklentileri oldukça yükseltmişti. Microsoft’un yeni işletim sistemi bu ipuçlarının sonunda bir şekilde internete de düştü. Ortaya çıkan sürüm gösterdi ki özellikle arayüz ve Windows Store yeni sürümdeki gelişmelerin odağında yer almış durumda. Çoklu uygulama konusunda büyük adım atacak olan Windows, beklenenin ötesinde Android uygulamalarını da çalıştıracak.

Windows 11 hakkında dikkat çeken ilk şey yeni “Başlat” menüsü. Tercihe bağlı olarak eski yerine alınabilen tuş ekranın ortasına gelecek. Açıkçası gördüğümüz bu görüntü düşük konfigürasyona beklenen ancak iptal olan Windows 10X’e oldukça benzer. Windows 10X ile beklediğimiz neredeyse tüm görsel gelişmeler bu işletim sisteminde karşımıza çıkacak.

Windows 8’den bu yana gelen canlı karo tasarımı Windows 11’de yer almıyor. Bununla birlikte yeni başlat menüsünün tasarımı Chrome OS ve Android ile benzer bir çizgide. Burada her zaman olduğu gibi uygulamalar ve dökümanlar yer alıyor. Yine buradaki arama özelliğinden bulut dahil her şeyi aramak mümkün. Sonuçta rakip işletim sistemlerinin tasarım konusunda Windows’u oldukça etkilediğini söylemek gerek. Tasarım açısından da Windows’un aydınlık ve karanlık modlarının çok büyük bir ileri adım olduğu ortada.

Microsoft her şeyde 11 vurgusu yapıyor ve bu Windows dışında bir şeyi hatırlatmıyor

Windows 11 uygulamaları çalıştırma konusunda çeşitli modlarla geliyor

Microsoft’un yaptığı tanıtımda Windows 11’in çeşitli modları hızlıca kullanmasını sağlayan Snap Layouts özelliği geliyor. Yeni işletim sistemi ayrıca Snap Groups ile uygulamaların depolandığı bölümleri de daha kolay yönetmenize olanak verecek.

Arayüzdeki çekici tasarım ile birlikte kullanım kolaylığı konusunda Windows 11 ileri bir adım. İlk olarak şimdiye dek sorun olan çoklu monitör oryantasyonu konusunda önemli gelişim göreceğiz. Kısacası bilgisayarınız ikinci ekranınızda açtığınız uygulamaları ayrı gruplayacak. Ayrıca monitörü geri taktığınızda kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Bir başka iyi haber de performans konusunda. Açıklanana göre Windows 11 güncellemeleri %40 oranında küçülecek. Üstelik geri planda yükleme sistemi artık çok daha sorunsuz biçimde çalışacak. Böylece Windows 11 sizi işinizin ortasında rahatsız etmeyecek.

Windows yeni sürümüyle dokunmatikten klavyeli kullanıma geçişi çok kolaylaştırıyor. Teams uygulaması Windows’a entegre olarak kullanım konusunda büyük gelişme katediyor. Bununla birlikte güncelleme olarak gelmesini beklediğimiz yapay zeka destekli widgetlar da yeni sürüm içinde olacak.

Windows Store artık Android uygulamalarını da barındıracak

Birçok detay görünüm ve performans gelişmesinin yanında en büyük sürpriz mağaza tarafında geldi. Windows mağazası ilk olarak Android uygulamalarını sunmaya ve desteklemeye başlıyor. Intel ile beraber geliştirildiği belirtilen bu sistemin kullandığımız uygulamaların ötesine geçeceği kesin.

Mağaza uygulamasının baştan yapıldığının üstüne sıkça basılan tanıtımda geliştiriciler için çok fazla yenilik olacağı da tanıtımda yer aldı. Üstelik eğer uygulamanızda kendi ödeme sisteminiz yer alırsa Microsoft bundan komisyon talep etmeyecek.

Bu önemli gelişmeler ve fazlasını sunacak Windows 11’in çıkış tarihini ise henüz öğrenemedik. Microsoft’un bu yeni sistemi kullanıcılara ücretli sunulup sunulmayacağını henüz bilmiyoruz. Yine de kuvvetle muhtemel bu yeni işletim sistemine ücret ödemeden geçmek mümkün olacak. Son olarak tahminler güncellemenin sonbahar aylarında gelmesi şeklinde. Bu konudaki haberleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Microsoft Piyasa Değeri Dudak Uçuklattı: Rakamlar Gerçek Olamayacak Kadar Yüksek

>> HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Yeni Ülke Müdürü Allen Yao: Yeni ürünlerimizle Türkiye pazarına değer katmaya hazırız