Windows 11 ile değiştirilen özellikler belli oldu: Bazılarına veda ediyoruz

Windows 11 güncelleme

Microsoft tarafından tanıtılan Windows 11 ile değiştirilen özellikler sonunda belli oldu. Bu özelliklere bakıldığında birçok kişinin uzun süreli kullandığı sistemler olduğu görülüyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Windows 11 paketi alanlar veya yükseltme yapanlar bazı özellikleri kullanım dışı bırakacak. Bunlar içerisinde birçok farklı sistem bulunuyor. Mesela cüzdan özelliği ilk kaldırılanlar içerisinde yer alıyor. Görev çubuğu işlevleri Windows 11 ile birlikte değiştirildi.

Microsoft tarafından geliştirilen bu yeni işletim sistemi neredeyse tüm sistemlerde değişiklikler yaptı. Hatta Windows 10 platformundan yükseltme yapan kişiler sabitlenmiş uygulamalar ve siteleri taşıyamayacak. Böylece sadece yeni uygulamalar sabitlenebilecek.

Windows 11 ile değiştirilen özellikler: Skype ve Edge

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olarak bilinen Microsoft bu yeni işletim sistemi ile birlikte değişiklikler yapmaya devam ediyor. Zaten uzun bir süredir bunun sinyallerini veriyordu. Skype uygulamasına veda etmek bu değişiklikler arasında yer alıyor.

Windows 11 ile değiştirilen özellikler

Yeni işletim sisteminde görev çubuğunda yer alan haberler ve ilgi alanları bölümü tamamen siliniyor. Bazen bilgisayarda durduk yere çıkan haberler ve ilgi alanları kullanıcıların canını sıkmayacak. İnternet Explorer ise tamamen devre dışı kaldı. Onun yerine Microsoft Edge ön plana çıkacak. Şirket zaten kendi internet tarayıcısı olarak Microsoft Edge kullanıyordu.

Cortona elveda dediğimiz sistemler içinde

Microsoft tarafından veda edilen uygulamalardan bir tanesi de Cortana oldu. Şirketin yapay zeka sisteminin merkezi olarak görülen Cortana görev çubuğuna sabitlenmeyecek. Ayrıca kullanımının büyük ölçüde kaldırıldığını söyleyebiliriz. Bu yapay zeka uygulaması Microsoft için oldukça önemliydi. Fakat istenen başarı elde edilemeyince şirket uygulamadan vazgeçti.

Tüm bunlara ek olarak S modu sadece Windows 10 platformuna taşındı ve kilit ekranından hızlı durum ve ilişkili ayarlar görünür olmaktan çıkarıldı. Kısacası Microsoft bu yeni işletim sistemi ile birlikte neredeyse her şeyi ciddi bir biçimde değiştirdi. 3B Görüntüleyici gibi uygulamalar bu işletim sisteminde yer almayacak. Uygulama mağazasından indirilebilecek. Peki siz Windows 11 ile değiştirilen özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Windows 11 Ücretsiz Bir Yükseltme Olacak: Haber Resmileşti!

>> Windows 11 Gerçek Oldu: Yepyeni Tasarım ve Özellikler Geliyor