Yeni iPhone Modelleri USB-C İle Gelebilir!

USB-C iPhone

Yeni iPhone modellerinde USB-C bağlantısı bulunabilir. İşte AB tarafından alınan karar ile alakalı tüm ayrıntılar.

Yıllardır iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olup olmayacağına dair tartışmalar bulunuyord­u. Kullanıcılar her ne kadar yeni modellerin Type-C girişine sahip olmasını istese de Apple’ın piyasaya sürdüğü iPhone modellerinde lightning girişi kullanılmaya devam edild­i. Fakat Apple’ın iPad modellerinde Type-C girişine yer verdiğini görmekteyiz. Her ne kadar iPad modellerinde Type-C girişine yer veri­lse de, Apple, iPhone serisinde inatçı bir tavır sergiliy­o­­r. AB ise piyasaya sürülen tüm küçük ve orta ölçekli teknolojik cihazlar için USB-C girişinin standart haline getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Sonunda iPhone modellerini de ilgilendirecek olan karar açıklandı. İşte tüm ayrıntılar.

Yeni iPhone Modelleri USB-C İle Gelebilir

Avrupa Parlamentosu ve Konsey müzakerecileri ortak bir anlaşmaya vardı. 2024 ılı itibariyle AB tarafından alınan karara göre küçük ve orta ölçekli elektronik cihazların tümünde USB-C girişi standart hale getirilecek. Bu karardan en çok mustarip olan tarafın Apple iPhone modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Apple, iPhone modellerinde lightning girişini yıllardır diretmekte ısrarcı. Tabii ki Apple’ın bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceği şüpheli

USB-C iPhone

Bazı kaynaklar, önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek olan iPhone modellerinin Type-C girişine sahip olacağını iddia ediyor. Fakat her ne kadar Apple’ın artık USB-C’li iPhopne üretileceği iddia edilse de, her ülke için aynı durum geçerli olmayabilir. Bazı kaynaklar söz konusu iPhone modellerinin, AB’ye özel olarak Type-C girişine sahip olan cihazlar ile geleceği iddia ediliyor. Amerika’da ise lightning girişine sahip iPhone modelleri devam edebilir.

Söylentilere göre Apple, katlanır iPhone konusunda diretmekten vazgeçebilir. Yani 2024-2025 yıllarında piyasaya sürülecek olan iPhone modellerinde Type-C girişini görmeye başlayabiliriz. Zaten uzun süredir Apple’ın, Type-C girişine sahip iPhone modellerini test edildiğine dair söylentiler bulunuyordu. Muhtemelen Apple, AB’nin bu kadarına boyun eğip, önümüzdeki yıllarda piyasaya süreceği modellerinde USB-C girişini kullanacaktır. Önümüzdeki günlerde Apple’ın bu karara karşı tutumu ile ilgili yeni haberler ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Z Fold 4 Böyle Görünecek: Artık Daha İnce!

>> İşte En Ucuz 5G Telefon Oppo K10 5G!