Yeni Snapdragon işlemcisi, farklı bir isimle karşımıza çıkacak!

AnTuTu testinde 1 milyon

Qualcomm Snapdragon 898 ismi ile beklediğimiz yeni Snapdragon işlemcisi farklı bir isim ile kullanıcıların karşısına çıkacak. İşte tüm detaylar.

Qualcomm’un amiral gemisi işlemcilerinin Android’in en güçlü işlemcileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Özellikle piyasa en son sürülen Snapdragon 888 Plus işlemcisi çoğu test platformunda en güçlü işlemci olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftalardan bu yana, Qualcomm’un yeni işlemcisinin yakında tanıtılacağına dair sızıntılar mevcuttu. Fakat yeni işlemci hakkında henüz ortaya çıkan bir bilgi bulunmuyordu. Sonunda Snapdragon 898 olarak adlandırılacağı düşünülen yeni Qualcomm işlemcisinin ne zaman tanıtılacağına dair sızıntılar ortaya çıktı. Bununla beraber yeni yonga setinin farklı bir isim ile kullanıcıların karşısına çıkacağı da bildirildi. Yenilenen isimlendirme stilinin daha mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. İşte detaylar.

Yeni Snapdragon işlemcisi, farklı bir isimle karşımıza çıkacak!

Snapdragon 8 Gen1 olarak adlandırılacak yeni işlemcinin, daha kolay telaffuz edildiğini söyleyebiliriz. Muhtemelen bundan sonra tanıtılacak olan Qualcomm işlemcilerinde de 8 Gen1, 8 Gen2 olarak adlandırılacaktır. Hatta Gen1 işlemcisi tanıtıldıktan 5-6 ay sonra ise Gen1 Plus işlemcisi kullanıcıların beğenisine sunulacaktır. Daha sonrasında bir sonraki yıl ise kullanıcıların karşısına Snapdragon 9 Gen1 sırası ile adlandırılması da muhtemel. Bununla beraber yeni işlemcinin teknik özellikleri tarafında herhangi bir değişiklik bulunmuyor.

Snapdragon 8 Gen1 işlemcisini kullanacak ilk model Xiaomi 12 serisi olacak. Xiaomi 12 serisin ise Aralık ayında tanıtılması bekleniyor. Grafik işlemcisi tarafında Adreno 730 olduğunu görmekteyiz. Bununla beraber üretim sürecini 4 nm olması bekleniyor. Yani 4 nm üretim sürecinden geçen işlemciler diğer işlemcilere göre daha çok verim gösteriyor. Bunun en temel sebebi ise transistörler arası mesafenin bir hayli kısa olması. Bu sayede işlemcinin ısınma sorunu da ortadan kalkıyor.

5G destekli akıllı telefonlarda kullanılacak olan Snapdragon 8 Gen1 işlemcisi 10 Gbps indirme hızına sahip X65 5G bir modem kullanacak. Önümüzdeki günlerde söz konusu işlemcin kullanılacağı telefonların listesi ortaya çıkacaktır. Daha fazla bilgiden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Bu işlemci AnTuTu rekoru kırdı: Telefonlar alev alacak!

>> Samsung Exynos 2200 işlemcisi çok daha güçlü olacak: İşte detaylar