Yeni Sosyal Medya Düzenlemesi Hapis Cezası Bile Getiriyor

Sosyal medya fenomenleri

Yeni sosyal medya düzenlemesi büyük bir tartışma yaratmaya devam ediyor. Uzun bir süredir bu konu gündemdeydi. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta sosyal medya çok büyük bir etkiye sahip. Hatta bazı ülkelerde yönetimi bile değiştirebiliyor. Arap baharı özelinde inceleyecek olursak Twitter çok büyük bir etki yarattı. İşte bu durum sosyal medyanın aslında beklenenden daha fazla kuvvetlenmesini sağladı.

Birçok ülke sosyal medya düzenlemeleri ile birlikte bu gücü sınırlamaya çalışıyor. Ayrıca bu tür platformlarda yer alan yanıltıcı paylaşımlar yine en fazla tepki yaratan detaylar içerisinde yer alıyor. Türkiye’de ise sosyal medya yasası meclis gündeminde.

Yeni sosyal medya düzenlemesi gündemde

Yanıltıcı haberlere yaptırım getirmeyi planlayan yeni yasa ile birlikte ilginç bir dönem başlıyor. Mesela hangi haberlerin yanıltıcı olacağı net olarak bilinmiyor. Ayrıca internet sitelerinin süreli yayınlara dahil edilmesi ile birlikte başka bir tartışma alevlendi.

Yeni sosyal medya düzenlemesi

Gerçek hayatta yasal olmayan şeyler internet ortamında da yasa dışı olarak kabul edilecek. Yani gerçek hayat ve internet ortamı arasındaki perde adeta kalkıyor. Bu durum aynı zamanda çeşitli cezaların verilmesine neden olabilir. Sosyal medya platformları daha fazla denetime açık olabilir.

Elon Musk ifade özgürlüğü üzerine düşünüyordu

Bu yeni yasa aslına bakacak olursak ilginç bir döneme denk geldi. Elon Musk sosyal medya platformlarında daha fazla ifade özgürlüğü olması gerektiğini savunuyor. Yeni yasa işte tam da böyle bir atmosferde gündeme sokuldu.

Bu yeni düzenleme ile birlikte ayrıca internet haber sitesi çalışanları ile yazılı medyada çalışan basın mensuplarının eşit şartlara sahip olacağı belirtiliyor. Böylece bu kişiler basın kartı alabilecek. Ayrıca resmi ilan ve reklamlar internet haber sitelerinde yer alacak. Bu sayede daha fazla maddi yönden destek almaları sağlanacak. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Paylaşımlarınız Başınızı Ağrıtabilir: Tehlike Üst Seviyede

>> Depresyona Sosyal Medya Çözümü: Bilim İnsanları Depresyon İçin Bunu Öneriyor