Akıllı Telefon Fiyatlarında Yeni Bir Artış Gelebilir: Korkulu Bekleyiş Başladı

Akıllı telefon fiyatları

Akıllı telefon fiyatlarında artışlar büyük oranda devam edebilir. Konuyla ilgili çok gergin bir bekleyiş var. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta cep telefonu fiyatlarında ne yazık ki sürekli bir artış görülüyor. Üstelik bu artışın nerede duracağı henüz tam olarak bilinmiyor. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticileri zarar etme problemi ile karşı karşıya.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Samsung ve Apple gibi markaların çip krizi yaşadığını görüyoruz. Bu kriz nedeniyle tahmini kayıpları 50 milyon adet daha az satış yapmak. Bu durum her ne kadar az gibi görünse bile aslında akıllı telefon piyasasını büyük oranda olumsuz etkilemeye yetiyor.

Akıllı telefon fiyatlarında yükseliş görülebilir

Tüm dünyada büyük bir enflasyon problemi var. Bu problem nedeniyle cep telefonlarının fiyatları artıyor. Üstelik sadece artış gösteren cep telefonları değil aynı zamanda cep telefonu donanımları ile ilgili büyük bir problem olduğunu görüyoruz. Her donanım belirli miktarda fiyat yükselişi yaşıyor.

Akıllı telefon fiyatlarında

Elbette yaşanan sorunların tek kaynağı enflasyon değil. Aynı zamanda üretim hatlarından daha az cihaz çıkması bu problemin büyümesine neden oluyor. Samsung geçtiğimiz yıl 330 milyon civarında cihaz üretmeyi başardı. Şirketin bu yıl 310 milyon adet ile kalması bekleniyor.

Akıllı telefon şirketleri satışları azaltıyor

Apple ile ilgili ortaya çıkan bazı detaylara göre şirket 2022 yılı içerisinde 240 milyon adet iPhone üretmeyi düşünüyor. Ancak 20 milyon adet daha az akıllı telefon üreteceği söylentiler arasında yer alıyor. Yani şirket iPhone sayısını azaltarak fiyatların yükselmesine neden olacak.

Küresel çapta çip krizlerinin ve enflasyonun sadece Samsung ve Apple ile sınırlı olmaması bekleniyor. Önümüzdeki aylarda bu rakamlar daha fazla artış gösterebilir. Ayrıca dolar kurunun yükselmesi Türkiye özelinde fiyatların artmasına neden oluyor. Yani hem küresel faktörler hem de Türkiye üzerinde bazı durumlar fiyat artışlarını tetikliyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Google Pixel Fold Bir Kez Daha İptal Oldu: Katlanır Telefon Google İçin Hayal!

>> Xiaomi ve Leica Ortak Oluyor: Akıllı Telefon Kameralarında Yeni Devrim