Z Kuşağı Evden Çalışmak İstiyor: İşte Yeni Araştırma Sonuçları

Z kuşağı evden çalışmak

Z kuşağı evden çalışmak için bir hayli istekli. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda son derece ilginç sonuçlar karşımıza çıkıyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta pandemi süreci artık yavaş yavaş sona eriyor. Türkiye’de de maske yasağı ortadan kalktı. Artık sadece sağlık kuruluşlarında ve otobüslerde maske kuralı var. Ülkelerin kapanma ve karantina gibi süreçleri büyük oranda sona erdi diyebiliriz. Fakat işin çok farklı bir boyutu kabak gibi ortaya çıktı.

Pandemi öncesinde büyük bir kesim ofiste çalışıyordu. Yeni süreç ile birlikte artık ofisten çalışma gibi bir kavram neredeyse kalmadı. Herkes evden çalışmaya başladı. Pandeminin hızlı bir şekilde yayılmaması için geliştirilen bu sistem büyük oranda tuttu. Ofis hayatını bir kenara bırakan insanlar artık evden çalışmaya başladı. Fakat yeniden ofise dönüşler başladı ve Z kuşağı buna fazlasıyla karşı.

Z kuşağı evden çalışmak için istekli

Yapılan yeni bir araştırmaya baktığımızda Z kuşağı uzaktan çalışma hayatını artık büyük oranda benimsedi. 33 bin kişinin katıldığı ankette baktığımızda 18 ile 34 yaş aralığındaki gençlerin artık ofise dönmek istemediği görülüyor. Bu yaş grubuna baktığımızda yüzde 71 gibi bir bölüm işverenin iş yerine tam zamanlı dönme konusunda ısrar etmesini istemiyor.

Z kuşağı evden çalışmak

18 ile 34 yaş aralığındaki gençlere baktığımızda çok büyük bir bölümü işverenin ofise dönme konusunda ısrarcı olması halinde işi bırakacağını söylüyor. Bu aslında bizlere uzaktan çalışmaya ne kadar çok alışıldığını gösteriyor. Z kuşağı iş hayatını evden sürdürmek konusunda çok ısrarcı.

45 ile 54 yaş aralığı yine bildiğiniz gibi

Yapılan araştırmalara baktığımızda 45 ile 54 yaş aralığındaki çalışanların yüzde 56 gibi bir bölümü ofise dönmek istemiyor. Tüm yaş grupları içerisinde ofise dönme isteğinin en yüksek olduğu yaş grubu 45 ile 54 yaş aralığı oldu. Z kuşağı ile önemli oranda ters düştüklerini görüyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple Yeni Çalışma Sistemini Açıkladı: Ofislere Dönüş Başlıyor

>> Rusya ve Avrupa Uzay Ajansı Yollarını Ayırıyor: Mars Çalışmaları yalan Oldu