2022’de CIO Rolü Nasıl Şekillenecek? İşte Analist Tahminleri

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

Şirketler, CIO (Chief information officer) yani bilişim teknolojisi liderlerinin finansal sonuçlar, esneklik ve etkili hibrit çalışma stratejisi sunma yeteneklerini inceleyecek.

2021 yılını iş süreçlerini hızlandırmaya yönelil olarak geçiren bilişim teknoloji liderleri, 2022 yılını da iş dönüşümüne rehberlik etmekle geçirebilir. IBM’in 3 bin CEO ile yaptığı bir anket, CEO’ların CIO ve CTO’ları önümüzdeki birkaç yıl içinde en kritik rolleri üstlenecek yöneticiler olarak gördüğünü ortaya çıkardı.

Şirketler, 2022 yılında CIO ‘ların tavsiyeler vermesini ve pek çok konuda liderlik etmelerini bekliyor. Özellikle otomasyon ve hibrit iş teknolojisi uygulamaları, verimli organizasyon için şart ve burada CIO’lara ciddi sorumluluklar düşüyor. Öyle ya, artık evden çalışmaların yavaş yavaş azalması ve ofislere geri dönüşlerin hızlanması gündemde. Yaklaşık 2 yıllık aranın ardından, tekrar ofislerde olmak ve şirket hedeflerini tutturabilmek için yoğun bir süreç yaşanacak.

Yine de, son dönemde patlak veren Omicron varyantı, çoğu şirketi gelecek hedefleri konusunda hâlâ kararsız bırakıyor. Acaba evden çalışmaya devam mı etmeli, yoksa ofislere mi dönmeli… Bunun net bir cevabını verebilmek şu an güç.

CIO

1. CIO ve gelir unsuru

Forrester tahminlerine göre her 10 CIO’dan bir tanesi, performanslarını gelir üzerinden takip edecek. Basit tabirle, ne kadar iyi çalışma performansı gösterilirse, şirket gelirleri de aynı düzeyde iyi olacaktır.

Yetkililer, teknoloji yöneticileriyle iş arasındaki yakınlaşmanın hızlanması sayesinde bu yöneticilerin açık gelir hedefleri üstlenmeye başlayabileceklerini düşünüyor. Dolayısıyla teknolojinin işletme geneline iyi şekilde yedirilmesi ve verimli kullanılabilmesi çok önemli.

2. CIO, bütünsel lider

Yetkililer, 2022’den itibaren CIO ‘ların eskiye kıyasla daha önemli konumlarda rol alacaklarını ve şirket stratejilerinde daha etkin olacaklarını düşünüyor. Daha kapsamlı tavsiyeler verebilecekler ve bu sayede şirketin gelirlerine olumlu etkileri olabilecek.

Haliyle teknoloji çağındayız ve yönetim kurulunu oluşturan üyelerin teknoloji, veri, verinin kullanımı ve tüm bunların iş süreçlerinde doğru şekilde yönetimi konusunda CIO’ya danışılacak ve deyim yerindeyse onun performansı iyiyse, şirketin performansı da iyi olacak. Bu yöneticiler, bir nevi yeni patronlar olarak da görülebilir.

3. CIO ‘lar ve hibrit çalışmanın kolaylığı

2020 itibarıyla pek çoğumuz uzaktan, evlerimizden çalıştık. Bu süreci hâlâ devam ettiren şirketler var ve CIO’lar bu süreçlerde de önemli sorumluluklar üstlendi. 2022’de de bu süreç devam ettiğinde, hibrit çalışma tarafında karşılaşılabilecek her türlü zorluğun ortadan kaldırılması için yine CIO’lara başvurulacak.

Her ne kadar ofislere geri dönüşlerden söz edilse de, dediğimiz gibi Omicron varyantı sebebiyle bazı planlarda zorunlu değişikliklere gidiliyor ve bu, yeni planları zorunlu kılıyor. Sonuçta ofiste çalışan insanlarla evde çalışan insanlar farklı olabilir, tabii çalışma şartları da farklı olabilir. Dolayısıyla hibrit çalışma ihtiyaçlarına yanıt verebilmek, bu sene CIO’ların iş yükünün büyük kısmını oluşturacaktır.

Yetkililer, bu durumu şöyle özetliyor: “Şu an öyle bir durumdayız ki, bir ay sonra tam olarak neyin olacağını bilemiyoruz. Hemen her türlü senaryoya şimdiden hazır olmalı ve harcamaları mantıklı yapmalıyız. Örneğin, insanlar bu süreçte büyük ölçüde online video toplantı sistemlerine yönelebilir ve bunun çok da yeterli olmadığını fark edecekler.”

4. Personel şefi olarak CIO

Uzmanlar, şirketlerde teknoloji kullanımının daha da artmasıyla birlikte, CIO’ların eskiden olduğu gibi kendi köşelerinde kalmayacağını, artık organizasyonların tam da merkezinde, daha önemli rollerde bulunabileceğini düşünüyor.

Rol, giderek genişleyecek ve hem personele tavsiyeler veren hem de doğru hamleler yapan bir personel şefi gibi tanımlanabilecek. Tabii ki yönetici olarak CIO’ların sağlayacağı rehberliğin bir bölümü, değişen müşteri ve çalışan yapıları karşısında, şirketlerin dijital dönüşümü nasıl gerçekleştirebilecekleri hakkında olmalı.

5. CIO, halka açık bir rol

Geçmişte bu görevde olanlar, genellikle kendi bölümleriyle kısıtlı, çok da bilinmeyen isimlerdi. Oysa uzmanlar, koronavirüs salgınının da etkisiyle son dönemde büyük değişim gösteren iş dünyasında, CIO’ların hem şirket içinde hem de müşteriler tarafında daha önemli ve tanınır hale geleceklerini düşünüyor. Verilen kararlardan atılacak adımlara, müşteri geri dönüşlerinin değerlendirilmesinden ihtiyaç duyulacak yeni hizmet kollarına kadar hemen her noktada CIO’lardan da faydalanılacak.

>> iPhone Düşündüğünüz Kadar Güvenli Olmayabilir