Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek mi? İşte Tahminlerimiz

Haftalık Telefon Haberleri

Akıllı telefon fiyatları hakkında karşımıza çıkan haberleri değerlendireceğiz. Almak istediğimiz telefonun fiyat kalibresi ne olmalı. İşte detaylar.

Bildiğiniz üzere son yıllarda dünyamızı etkisi altında alan salgın sebebiyle akıllı telefonların fiyatı artmış durumda. Tabii ki bu fiyat artışını etkileyen faktörler, salgın durumdan ibaret değil. Salgın durumuyla beraberinde gelen çip krizi de dünyamızı etkisi altına aldı. Yalnızca akıllı telefon tarafında değil, çoğu teknolojik cihazın fiyatı çip kriziyle birlikte tavan yaptı. Ülkemizde de son yıllarda dolar kuru arttığı için, bu artıştan en çok etkileyen ülkelerden biri haline geldik. Bu yüzden akıllı telefon fiyatları son dönemin zirvesinde diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıllarda orta segment bir akıllı telefon alabilmek için 3000-4000 TL’lik bir fiyat yeterli oluyordu. Fakat dolar kuru arttığı için artık orta segment bir akıllı telefon alabilmek için bile en az 8000 TL’lik bir fiyat etiketi bizleri karşılıyor. Bu yüzden ülkemizde akıllı telefon almak bir hayli zorlaştı. Bu yüzden fiyat performans odaklı akıllı telefonlar, ülkemizde en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Fakat bazı kaynaklar, akıllı telefon fiyat­larının daha da artacağını iddia ediyor. Ayrıca geçtiğimiz dönemlerde piyasaya sürülen akıllı telefon fiyatl­arında da artış gözlemledik. İşte detaylar.

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek mi? İşte Tahminlerimiz

Telefon Fiyatları

Akıllı telefon fiyatlarının artmasına sebep olan en önemli faktör, çip krizi. Çoğu kaynaklar dolar kurunun artmasının, fiyat­ları en çok etkileyen olay olduğunu açıklıyor. Fakat dünyada genel olarak piyasaya sürülen akıllı telefon fiyat­ları dolar bazında arttı. Örneğin geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen üst segment akıllı telefonlar 350-400 dolarlık bir fiyat etiketi ile geliyordu. Fakat artık fiyat/performans odaklı modelleri ile tanıdığımız Xiaomi markasının bile orta segment modeli 600 dolar civarında satılıyor.

Bu yüzden akıllı telefon fiyatları artmaya devam edebilir. Çünkü çip krizi hala çözüme ulaşmış değil. Önümüzdeki günlerde fiyatı düşen akıllı telefon modelleri ile karşınıza çıkmaya devam edeceğiz. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Akıllı Telefon Fiyatları Korkunç Zamlar İle Karşı Karşıya

>> Haftalık Telefon Haberleri (2 Temmuz 2022-9 Temmuz 2022)