Bezos ve Branson Arasında Centilmenlik Rüzgarı: İlk Tebrik Rakipten Geldi

uzaya çıkmak çok ucuz

Uzaya seyahatinde önce davranan Richard Branson yine de Jeff Bezos döndüğünde ilk tebrik edenler arasındaydı. Kısacası Branson bu başarının etkileyici olduğunu ifade etti. İşte gelişmenin detayları…

Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson üç milyarder olarak özel şirketlerin uzaya çıkmasında öncülük halindeler. Bununla birlikte Elon Musk’tan farklı olarak Bezos ve Branson turistik seyahat amacında birbirleriyle rekabet ediyorlar.

İlk olarak 11 Temmuz’da İngiliz milyarder Richard Branson uzaya kendi şirketiyle giden ilk kişi oldu. Branson’a bu yolculukta şirketinde yer alan beş kişi eşlik etti. Böylece Branson dört dakika kadar bir süre boyunca yer çekimsiz ortamı uçaklarında deneyimlemeyi başardı. Dünyaya dönüşü sırasında konuşan milyarder 17 yıllık emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade ederek çalışanları tebrik etti.

Bugün ise eski Amazon CEO’su Jeff Bezos, kendi firması Blue Origin ile uzaya gidip döndü. Bu büyük başarı esnasında milyardere kardeşi Mark Bezos, uzun zamandır uzaya gitmeye çalışan astronot adayı 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Hollandalı lise mezunu Oliver Daemen işlik etti. Bu ekip başarıyla uzayın sınırına ulaşıp geri döndüler. Ekip, Bezos’un firması Blue Origin üretimi roket New Shepard ile yolculuk etti.

Richard Branson rakibi Jeff Bezos ve firmasının başarısını tebrik etti

Sir unvanlı İngiliz milyarder attığı bir tweet ile bu başarıyı yorumladı. Twitter’da yer alan yazısında Branson şunları söyledi:

“Aferin Blue Origin, Jeff Bezos, Mark, Wally ve oliver. Bu çok etkileyiciydi! Benden ve Virgin Galactic ekibinden iyi dileklerimizle.”

Kısacası rekabetin ilk ayağından galibiyetle ayrılan isimden oldukça öz güvenli bir tebrik olduğunu söylemeliyiz. Özetle Branson, firması Virgin Galactic’in uçuşuyla uzaya çıkan ilk dolar milyarderi olma unvanını Bezos’tan kaptı. Branson’ın firması Virgin Galactic, gelecek yıl yapacağı uçuşlarla müşterilerini taşımayı amaçlıyor. Açıklanana göre firmanın bu uçuş için istediği bedel 250 bin dolar. Üstelik Tom Hanks ve Justin Bieber gibi isimler bu firmadan çoktan yer ayırtmış durumda.

Açıkça aynı şeyi hedeflemelerine rağmen Bezos ve Branson rekabet halinde olduklarını reddediyorlar. Virgin Galactic’in kurucusu konu hakkında verdiği röportajda şunları söyledi:

“Bunu söylediğimde kimsenin bana inanmayacağından eminim. Yine de dürüst olmak gerekirse aramızda herhangi bir rekabet yok.”

Diğer haberler:

>> Amazon Kurucusu İlk Uzay Uçuşunu Yaptı (Video)

>> SpaceX vs Blue Origin Mücadelesi İyice Kızıştı: Blue Origin Kaplumbağa Gibi Hareket Ediyor