SpaceX vs Blue Origin Mücadelesi İyice Kızıştı: Blue Origin Kaplumbağa Gibi Hareket Ediyor

SpaceX vs Blue Origin

SpaceX vs Blue Origin mücadelesi uzay sektöründe büyük değişikliklerin yaşanmasına neden oluyor. Her iki marka farklı hedeflere sahip olsa bile yine de benzer yöntemler kullanmak zorunda. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Uzay yarışı her geçen gün daha fazla kızışıyor. Milyarderlerin işin içerisinde yer aldığı bu sektör akıllı telefon gibi alanlara benzemiyor. Mesela akıllı telefonlarda herhangi bir modelin tasarımını değiştirip piyasaya sunmanız mümkün. Fakat uzay sektöründe işler böyle yürümüyor. Mutlaka ekip çalışması ile birlikte bir sistem geliştirmeniz gerekiyor.

SpaceX şirketi böyle bir sistem kurabildiği için şu anki seviyesine ulaştı. Elon Musk özellikle falcon heavy roketleri ile birlikte tüm dünyada ses getirmeyi başardı. Jeff bezos tarafından kurulan Blue Origin şirketiyse adeta kaplumbağa gibi hareket ederek geri planda kaldı.

SpaceX vs Blue Origin rekabetinde son durum fena

Uzay yarışında çok ciddi bir seviyeye ulaşan Elon Musk ve Jeff Bezos arasındaki mücadele çok eski dönemlere dayanıyor. Aslına bakacak olursak ilk dönemlerde onların rakip olmadığını söyleyebiliriz. 2004 yılında uzay planları hakkında konuşan bu ikili neredeyse ortak proje geliştirecekti.

SpaceX vs Blue Origin

Elon Musk Mars gezegeninde koloniler oluşturmak istiyor. Böylece insanlık çok gezegenli bir tür haline gelecek. Blue Origin ise uzayın sınırsız kaynaklarından faydalanıp dünyayı kurtarmayı amaçlıyor. Musk roket mimarisi ve uzay teknolojileri alanında Jeff Bezos’u defalarca uyardı. Kendi yaptıkları saçma hataları yapmaması gerektiğini söyledi.

Blue Origin yarışta geri planda kaldı

SpaceX şirketi çok hızlı bir şekilde büyümeyi başardı. 2012 yılında bu şirket Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzay aracı gönderdi. Hemen ardından 2016 yılında dikey iniş yapabilen roketler oluşturdu. 2018 yılında Falcon heavy ile birlikte en iyi dönemlerinden birisini yaşadı.

Musk tarafından kurulan SpaceX şirketi Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot bile taşıyabiliyor. Blue Origin ne yazık ki tüm bu alanlarda geri planda kaldı. SpaceX vs Blue Origin mücadelesinde sizin tarafınız hangisi?

İlgili Haberler:

>> Jeff Bezos Uzaya Çıkanları Seyretmekle Yetindi: Rekabet Fena Kızışıyor

>> Mars Kuzey Işıkları Eşsiz Bir Görüntü Sundu: Böylesi İlk Defa Yaşanıyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here