Coca-Cola Bilgisayar Korsanlarının Saldırısına Uğradı: Büyük Kayıp Var

Yeni Zoom güncellemesi

Coca-Cola bilgisayar korsanlarının saldırısı ile karşı karşıya. Çok yüksek miktarda veri ele geçirildi. Özellikle son dönemlerde bu tür saldırıların arttığı görülüyor.

Dünyanın en büyük şirketleri içerisinde yer alan Coca-Cola yoğun saldırı altında. Stormous isimli bir hacker grubu bu saldırıların altından çıktı. Şirketten yaklaşık olarak 161 GB boyutunda veri çalındı. Konuyla ilgili konuşan şirket ağ saldırısı olduğunu söyledi. Bu iddia ile birlikte büyük bir endişe havası hakim oldu.

Coca-Cola iletişim küresel başkan yardımcısı tarafından yapılan açıklamalarda hukuksal sürecin başladığı ve koordineli bir şekilde çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. Ancak ele geçirilen verilere baktığımız zaman şirketin başı fena halde belada olabilir.

Coca-Cola bilgisayar korsanlarının karşısında duramadı

Kremlin tarafından desteklendiği iddia edilen bu hacker grubu şirketin 161 GB verisini ele geçirmeyi başardı. Henüz doğrulanmayan bu verilere bakacak olursak çok fazla bilginin ele geçirildiğini görüyoruz. Şirketin üretim ortaklarının finansal dosyaları ve aynı zamanda parolalar bu verilerin içerisinde yer alıyor. Ayrıca ticari hesaplar ve e-posta adresleri yine çalınan veriler içerisinde.

Coca-Cola bilgisayar korsanlarının

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş nedeniyle hacker saldırılarının büyük oranda arttığını görüyoruz. Özellikle büyük ABD’li şirketlere saldırılar fazlasıyla yoğunlaştı. Coca-Cola sunucularından bazılarını ele geçirmeyi başaran hackerlar tüm bu veriler karşılığında 64 bin dolar istiyor.

ABD’li şirketlerin siber güvenliği tehlikede

Rusya ve Ukrayna’da devam eden savaş süreci nedeniyle ABD’li birçok şirketin siber güvenliği tehlike altında. 1,6 Bitcoin karşılığında tüm bu verilerin satılacağı söyleniyor. Ayrıca Coca-Cola eğer 2,2 milyon dolarlık fidye vermeyi kabul ederse tüm bu veriler şirkete iade edilecek.

Stormous isimli hacker grubunun bu şirkete saldırmasının herhangi bir özel nedeni yok. Birçok Rusya merkezli hacker grubu saldırıları derinleştiriyor. Henüz kimse saldırıların nereye varacağını tahmin edemiyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Hacker Grupları İle Savaşmaya Devam Ediyor: Alan Adları Ele Geçirildi

>> Hydra Yöneticisi Hacker Sonunda Yakalandı: Cezası Ağır Olacak