FBI Siber Güvenlik Konusunda Uyarıda Bulundu: Hackerlar İş Başında

Microsoft DDoS saldırılarıyla

FBI siber güvenlik ile ilgili son derece önemli bazı açıklamalar yaptı. Özellikle bu yıl içinde yapılacak 2022 Kış Olimpiyatları ile ilgili bazı kritik uyarılara yer verildi.

Kış olimpiyatları kısa bir süre içerisinde başlıyor. 4 Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan olimpiyatlar 20 Şubat 2022 tarihinde bitecek. Her ne kadar işin eğlenceli bölümüne herkes odaklansa bile FBI son derece önemli bazı değerlendirmelerde bulundu. Bu değerlendirmeler ile birlikte güvenlik korkusu tavan yaptı.

2022 Kış Olimpiyatları ile ilgili devasa siber saldırılar olabileceği yönünde bazı uyarılar var. Sporcuların ve diğer katılımcıların kişisel telefonlarını olimpiyat alanına getirmemeleri tavsiye ediliyor. Özellikle bu tür organizasyonlarda çok ciddi bir siber saldırı gerçekleşebiliyor. Böyle bir saldırı ile birlikte hem kişisel veriler hem de bazı değerli veriler bilgisayar korsanlarının eline geçebilir.

FBI siber güvenlik noktasında endişeli

Yapılan uyarılara baktığımızda tüm sporcuların kişisel cep telefonlarını evde tutmaları gerektiği söylendi. Oyunlar sırasında geçici bir telefon kullanmak yararlarına olacaktır ifadesine yer verildi. Batılı ülkelerdeki ulusal olimpiyat komiteleri yine benzer açıklamalar yaptı.

FBI siber güvenlik

Kış olimpiyatlarında siber güvenlik sorunları çıkma ihtimali nedeniyle endişe havası hakim. Hackerlar hiç beklenmeyen bir anda saldırıda bulunabilir. Özellikle internet bağlantısı üzerinden saldırma ihtimalleri olan hackerlar sporcuları zor durumda bırakabilir.

Önceki olimpiyatlarda siber saldırılar yaşanmıştı

2020 Tokyo Olimpiyatları esnasında ilginç bir olay yaşandı. Bu olimpiyatların resmi servis sağlayıcısı olan NTT Corporations etkinlik boyunca 450 milyondan fazla siber saldırı gerçekleştiğini söyledi. Bu saldırıların tamamı bertaraf edildi. Şirketin kullandığı siber güvenlik araçları sayesinde hiçbir zarar oluşmadı.

Saldırıların böylesine yüksek boyutlarda olması ABD istihbaratı için endişe yaratıyor. Özellikle oltalama, e-posta ve yazılım çalıştırma gibi saldırılar deneniyor. Bilgisayar korsanları muhtemelen Çin’de yine milyonlarca siber saldırıda bulunacak. Bakalım bu defa servis sağlayıcılar başa çıkabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Microsoft Hacker Saldırılarına Karşı Uyarıda Bulundu: Türkiye’yi de Uyardı

>> Elektrikli Şarj İstasyonları Siber Güvenliği Tehdit Ediyor: Arabalar Hacklenecek