Kripto Paralara Vergi Geliyor İddiası Borsayı Kana Buladı: Ethereum, Holo, Solana ve Doge

Kripto paralara vergi

Kripto paralara vergi geliyor iddiaları borsalarda korkunç bir tepki gördü. Özellikle son dönemlerde buna benzer tepkiler zaten bekleniyordu. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

ABD uzun bir süredir kripto paralar ile ilgili bazı çalışmalar yürütüyor. İşin aslına bakacak olursak öncelikle bu dijital varlıkların tanımlanması gerekiyor. Herhangi bir alandan para kazananlar devlete belirli miktarlarda vergi ödüyor. Eğer vergi ödemeleri yapılmazsa yasadışı faaliyet muamelesi görüyorlar. Fakat söz konusu kripto paralar olunca işler biraz daha farklı seyrediyor.

ABD başkanın Joe Biden tarafından bir yasa tasarısı onaylanmak üzere. Bu yasa tasarısına göre kripto paralara vergi gelecek. Yani kripto paralardan elde edilen tüm gelirler vergilendirilmiş olacak. Bu durum özellikle ABD’li yatırımcıları fazlasıyla telaşlandırdı.

Kripto paralara vergi şoku

Her ülkenin dijital varlıklar ile ilgili farklı yöntemleri var. Mesela Çin tamamen yasaklamayı tercih etti. Bu durum kripto paraların aşırı derecede düşmesine neden oldu. ABD ise tamamen yasaklamak yerine vergilendirme sistemini aktif hale getirmeye çalışıyor. Bu tür vergi iddiaları Bitcoin için 59 bin dolar seviyesini getirdi.

Kripto paralara vergi

Ethereum 4200 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu aynı zamanda günlük yüzde 9 düşüş anlamına geliyor. Bazı kripto para birimleri yüzde 28 seviyelerinde geri çekildi. Solana ise 216 doları gördü. Tüm kripto para birimleri gerilerken Avax bir miktar daha ön plana çıktı. 100 dolara kadar yükseldi.

Holo ve Dogecoin düştü

Tüm dünyada en popüler kripto paralar listesinde yer alan dogecoin ise 0.22 dolar düzeyine geriledi. Normalde bu kripto para birimi zaten bir süredir düşüş aşamasındaydı. Şimdi ise bu düşüşü kesinleşmiş oldu.

Holo yine en fazla düşen kripto paralar içerisinde yer alıyor. Gece yaşanan düşüşler nedeniyle ne yazık ki daha derin kayıplar gerçekleşti. Tüm dünyada kripto paraların vergilendirmeleri çok yakından takip ediliyor. Türkiye’de de yine benzer vergilendirme iddiaları ortaya atılmıştı.

İlgili Haberler:

>> Bitcoin 66 Bin Dolar Seviyesini Geçti: Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

>> Bitcoin İçin Beklenen Fiyat Açıklandı: Boğaları Üzecek Haber