Kirin 9020, 3 nm üretim sürecinden geçecek!

Kirin 9020, 3 nm üretim sürecinden geçecek!

Kirin 9020
Google News Abone Ol

Huawei’nin bir sonraki amiral gemisi modelinde kullanılması hedeflenen Kirin 9020 işlemcisi, 3 nm üretim sürecinden geçecek. İşte detaylar.

Amiral gemisi akıllı telefonlarda tüketicilerin ilgiyle takip ettiği işlemciler, son zamanlarda bir hayli gelişti diyebiliriz. Özellikle, Exynos 1080, A14 Bionic ve Snapdragon 888 gibi işlemciler 5 nm üretim sürecinden geçen yongalar arasındaydı. Bu listenin zirvesinde bulunan işlemci ise Kirin 9000 işlemcisi diyebiliriz. Benchmark testlerinde hala zirvede olan modellerde Kirin 9000 işlemcisini görmekteyiz. TSMC’nin Kirin 9000 işlemcisi, şu anda en iyi Andoid telefonlarda kullanılıyor. İşlemci üreticileri, 5 nm mimarili yongaların üretimini sıklaştırmamışken bir sızıntı gerçekleşti. Bu önemli habere göre 3 nm mimarili bir işlemci üzerinde çalışıyor. Bu işlemcinin ismi ise Kirin 9020 olacak.

Kirin 9020 hakkında neler biliyoruz

Ünlü sızıntıcı @RODENT950, Twitter üzerinden 3 nm üretim sürecinden geçen yeni işlemci hakkında ipucu verdi. Paylaşımında yeni Kirin işlemcisinin isminin Kirin 9010 olacağını öne sürdü. Fakat 12 saat sonra kendi paylaşımı düzelterek 9020 olacağını savundu.

Kirin 9020

5 nm mimarili yonga setlerini daha elimize almadan 3 nm dedikodularının ortaya çıkması şaşırtıcı oldu. Fakat 3 nm üretim sürecinin 5 nm‘ye kıyasla transistörler arası mesafe en aza indirgendiği için daha fazla verim sağlayacağını söyleyebiliriz. Özellikle üst seviye telefonlarda kullanılabilecek teknoloji, üst düzey performans sunarken, bu performansı en az enerji kullanımı ile gerçekleştirmeyi hedefleyecek.

Kirin 9020

Yeni yonga setinin Huawei’nin Mate 50 serisinde kullanılması bekleniyor. 2021 yılının dördündü çeyreğinde tanıtılması beklenen Huawei amiral gemisi serisinde kullanılacağı düşünülen Kirin 9020’nin, bir önceki işlemci gibi performansıyla zirvede olacağı öngörülüyor. TSMC’nin 3 nm geçiş sızıntısından sonra diğer devlerin de 3 nm için çalışmalar yapacağı düşünülüyor. Özellikle Qualcomm ve Apple’ın 2021 yılının sonuna kadar 3 nm mimarili yeni yonga setleri ile karşımıza çıkacak olması muhtemel diyebiliriz.

Henüz yeni bir haber olduğu için hakkında yazılanlar daha çok taze. Fakat TSMC tarafından resmî bir açıklama geldiğinde yeni yonga seti Kirin 9020 hakkındaki bilgiler de netleşecektir. Daha fazla haber için beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Huawei Mate Xs için Android 11 çıktı

>> Huawei Mate 40E sertifikasını aldı. Yakında piyasaya sürülebilir!


CEVAP VER