Koronavirüs Günlerinde Sinemaya Gitmek! Büyük Tehlike Kapıda

Google News Abone Ol

Bugünlerin en çılgınca işlerden birisi sayılabilecek koronavirüs günlerinde sinemaya gitmek, büyük soru işaretleri yarattı. Türkiye’de özellikle de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da vaka sayısının hızla arttığı görülüyor. Özellikle de Diyarbakır gibi şehirler, bu konuda en fazla mağduriyetin yaşandığı bölgeler olarak biliniyor. Tüm bunlara rağmen, sinema ve tiyatro salonlarının zarar etmemesi için buraların açılmasına karar verilmişti.

Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde 2. dalga korkusu hakimiyet oluştururken, genel alınan kararlar endişe yaratabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde AVM’lerin açılması ile ilgili karar alındı ve buralarda kuyrukların olduğu görüldü. Ayrıca, diğer alanlarda da normalleşme süreci hızlandı. Normalleşme çabaları bir süre sonra insanların buralara akın etmesine neden oldu. Hal böyle olunca, virüsün çok daha hızlı bir şekilde yayılması kaçınılmaz hale geliyor. Sinema ve tiyatro gibi ortamlar ise insanların en fazla bir arada olabildiği mekanlar içerisinde yer alıyor.

Koronavirüs günlerinde sinemaya gitmek neden tehlikeli?

Uzmanlar sürekli açıklamalar yapsa bile, yine de insanların bir bölümü virüs ile ilgili iyi kararlar almıyor. Sadece birkaç kişinin bile salgın ile ilgili kurallara uymaması her yere yayılmasına rahatlıkla yetiyor. Bunun farkında olan yetkililer, virüsün yaydığı tehlikeyi önleyebilmek için daha sert tedbirlerin alınmasını öneriyor. Fakat ekonomik kaygılar nedeniyle sert önlemler alınamıyor.

koronavirüs günlerinde sinemaya gitmek

Türkiye’de şimdilik koronavirüs salgınının günlük 922 civarında vaka sayısı ile devam ettiğini söyleyebiliriz. Daha önceden sürekli görmeye alışık olduğumuz 1000 civarındaki rakamlar artık yok. Ancak insanların çok hızlı bir şekilde normalleşmesi, bu rakamlara yeniden dönmeye neden olabilir. Koronavirüs günlerinde sinemaya gitmek gibi çılgınca bir faaliyet bunu tetikleyebilir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaşayan kişilerin, koronavirüs günlerinde tiyatro veya sinema gibi etkinliklere %80 oranında gitmemeyi tercih ettiği söyleniyor.

Henüz tehlikenin önemli bir bölümü geçmedi. Özellikle de şu günlerde en azından bir süre daha sosyal faaliyetleri sınırlandırmak yararlı olabilir. Peki siz salgın zamanlarında tiyatro veya Sinemaya gitmeyi düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

>> Akıllı Televizyon Teknolojisi Akıl Almaz Boyutlara Ulaşıyor! Devlerin Büyük Savaşı

>> Philips 800 Serisi OLED TV modelleri yapay zeka ile daha güçlü!

>> Sonic the Hedgehog İçin Devam Filmi Duyuruldu!

>> Tenet Fragmanı Christopher Nolan’ın Inception’dan Çok Farklı Bir Yöne Gittiğini Gösteriyor

 


CEVAP VER