Koronavirüs Pandemisi Uzay Çalışmalarını Altüst Etti: NASA Büyük Sorunlarla Karşı Karşıya

Bilim insanları iç çekirdek
Flying over the earth's surface, 3D rendering. Elements Of This Video Furnished By Nasa.

Koronavirüs pandemisi uzay çalışmalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Salgın süreci boyunca neredeyse tüm sektörler olumsuz etkilendi. Hadi gelin NASA özelinde uzay sektörüne olan etkisine birlikte bakalım.

Covid-19 ne yazık ki tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Milyonlarca kişiye bulaşan ve birçok insanın ölümüne neden olan bu salgın son zamanlarda sorunların kaynağı olarak görülüyor. Elbette buradaki sorun da sadece ekonomi değil. Aynı zamanda sosyal ve psikolojik problemleri beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.

Teknoloji alanında da ciddi bir kırılma yarattığını ifade edebiliriz. Fakat herkes için aynı etkiyi göstermedi. Mesela Microsoft, Google ya da Zoom gibi şirketler görüntülü konuşma uygulamaları sayesinde ciddi kazançlar elde etti. Fakat Uber burada zarar eden taraf oldu. Uzay çalışmalarının belkemiği olan NASA ise yine son derece büyük bir kayba uğradı.

Koronavirüs pandemisi uzay çalışmalarını baltaladı

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre NASA kendi parasının önemli bir bölümünü virüsten korunmaya harcadı. Bunun için çeşitli önlemler uygulamak zorunda kaldı. Ajansın sadece salgın nedeniyle uğradığı zararın yaklaşık olarak 3 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Koronavirüs pandemisi uzay

Rakamlara bakıldığında gerçekten de son derece yüksek bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar NASA büyük bir bütçeye sahip olsa bile yine de 3 milyar dolar azımsanacak bir rakam değil. James Webb Uzay Teleskobu, Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu ve SLS en yüksek zararlara neden oldu diyebiliriz.

NASA yeni proje geliştiremiyor

Uzay çalışmaları ile ilgili yapılan araştırmalara göre NASA yeni projeler geliştirmekte çok zorlanıyor. Herhangi bir projenin kullanım süresi boyunca 11 milyar dolar harcamak zorunda kalan NASA zararını giderek daha fazla artırıyor.

SpaceX gibi şirketler de uzay çalışmalarında önemli ölçüde ön plana çıkıyor. Fakat onların kaybı NASA kadar olmadı. ABD Uzay Ajansı bütçe bakımından daha büyük olduğu için kaybı bir yüksekti. Peki siz uzay çalışmalarının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> OneWeb Uzaydan İnternet Projesi Büyük Hizmet Sunacak: İnternet Tamamen Uzaydan Verilebilir

>> SpaceX, yeniden kullanılabilir roketiyle Starlink uydusunu fırlattı ve rekor kırdı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here