Kripto Para Piyasası Terör Finansmanı Kararı İle Çalkalanıyor

Çılgın Bitcoin tahmini

Birçok kişinin yakından takip ettiği kripto para piyasası terör finansmanı kararı ile gündeme bomba gibi düştü. Özellikle son dönemlerde yeni düzenlemeler ardı ardına geliyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Neredeyse tüm kripto para fiyatlarının artması ile birlikte gözler borsalara çevrildi. Hem kısa yoldan para kazanmak isteyenler hem de Blockchain teknolojisine güvenenler kripto para borsalarına önemli miktarda yatırımlar yaptı. Bu durum hükümet yetkililerinin dikkatini çekti.

Sadece Türkiye’de değil dünyanın tamamında da bu tür borsalar yakın gözlem altında. Hükümetler özellikle kara para aklama ve terör finansmanı olmaları nedeniyle kripto para borsalarına yoğun eleştirilerde bulunuyor. Resmi gazetede yayımlanan bir karar ile birlikte bu konu yakın denetim altına alınacak.

Kripto para piyasası terör finansmanı konusunda denetim yapacak

1 Mayıs 2021 tarihinde yeni bir karar alındı. Buna göre kripto varlık hizmet sağlayıcılar ve tasarruf finansman şirketleri kara para aklama ya da terör desteği konularını araştıracak. Eğer herhangi bir şekilde terör finansmanı sağlandığı görülürse bunu devlete bildirecek.

kripto para piyasası terör

Hatırlayacağınız üzere Merkez Bankası başta olmak üzere birçok kurumun kripto paralar ile ilgili düzenleme yapmak istediğini söylemiştik. Gerçekten de şu sıralar hükümetin neredeyse tüm kurumları yoğun bir mesai harcıyor. Şimdilik sadece kara para aklama ve terör desteği gibi detaylarda denetim yapılıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda vergi konusunda da yeni kararlar alınacak.

Türkiye’de kripto para borsaları düzenlemesi bekleniyor

Hükümet parça parça düzenleme gerçekleştiriyor. Bunların tamamı birleşip ortaya bir yönetmelik veya meclis kararı ile kanun çıkarılabilir. Konu ile ilgili hükümetin kurumları ciddi bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Muhtemelen kısa bir süre içerisinde gerçek anlamda bir düzenleme ortaya çıkacak.

“Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugünden itibaren aktif bir şekilde kullanılacak. Her hafta farklı bir yönetmeliğin çıkması bekleniyor. Peki sizce kripto para borsalarında ne tür denetimler yapılmalı?

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Borsası Açmak Herkesin Harcı Olmayacak: Merkez Bankası İlginç Şartlar Getirecek

>> Binance TL Yatırma ve Çekme İşlemleri Nasıl Yapılacak: Yeni Düzenlemeye Göre Anlattık