Kripto Para Yasası Yatırımcıyı Koruyabilecek Mi? Yeni Açıklamalar Var

Binance kara para aklama

Kripto para yasası yatırımcıyı korumak için mi çıkarılmak isteniyor? Her ne kadar bunun tam tersini söyleyenler olsa bile yine de genel amacın “koruma” olduğu ifade ediliyor. Hadi gelin yapılan yeni açıklamalara birlikte bakalım.

.

Hükümet kripto paralar ile ilgili bazı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucunda yatırımcının büyük oranda korunacağı ifade ediliyor. Geçtiğimiz günlerde 2021 yılında toplam kripto para vurgununun 14 milyar dolar olduğu açıklanmıştı. Birçok kişi kripto para dolandırıcıları tarafından dolandırıldı.

Konu ile ilgili ülkeler harekete geçti. Mesela Hindistan dolandırıcılar ile mücadele etmek için yeni yasa hazırlığına başladı. Çin bu konuda biraz daha sert davrandı. Kripto para kullanımını tamamen yasakladı. Türkiye ise muhtemelen işi vergiler üzerinden yürütecek. Bazıları yüzde 40 vergi alınacağını bile iddia ediyor.

Kripto para yasası gündemdeki yerini koruyor

Konu ile ilgili bazı açıklamalar yapan hükümet yetkilileri yüzde 40 vergi olacağını kesin olarak yalanladı. Kripto varlıklar hakkında çıkarılacak yasalar sayesinde yatırımcıların korunacağı ifade ediliyor. Böylece kötü niyetli kişiler engellenebilir. En azından hükümetin açıklaması bu şekilde.

Kripto para yasası yatırımcıyı

Bazı kripto para fenomenleri ve uzmanlar ise bunun yeni vergi kapıları yaratmak için üretildiğini ifade ediyor. Onlara göre kripto para yatırımcıları korunmak yerine onlardan yüklü miktarda vergi alınacak. Hükümet ise yüzde 40 oranında vergi alınacağı iddialarını yalanlıyor. İşte tam da bu nedenlerden dolayı çok ciddi kafa karışıklığı var.

Kripto para borsası açmak zorlaşacak

Alınan yeni kararlara bakıldığında kripto para borsası kurmak için çok daha fazla şartın gerekeceği görülüyor. THODEX vurgunu ile birlikte borsalara daha fazla denetim gerektiği ortaya çıktı. Yeni kurulacak borsalar eskisi kadar kolay bir şekilde işlerini yürütemeyecek.

Blockchain sistemi merkezi olmadığı için kolay bir şekilde kontrol edilemiyor. Daha doğrusu hiç kontrol edilemiyor ve takip edilmesi neredeyse imkansız. Bakalım önümüzdeki günlerde kripto paralar ile ilgili ne tür bir yasalar ortaya çıkacak?

İlgili Haberler:

>> Bitcoin ve Ethereum Kritik Seviyelerde: BNB ve XRP Direniyor

>> Bitcoin 120 Bin Dolar Hedefine Ne Zaman Ulaşacak? Analistler Açıkladı

. . . . .