MediaTek, yeni MT689X işlemcisiyle yargı dağıtacak!

Dimensity 900
Google News Abone Ol

MediaTek’in, Snapdragon 865+ ile benzer performans gösterecek yeni yonga seti MediaTek MT689X hakkında ilk detaylar belli oldu.

Genellikle giriş-orta seviye cihazlarda görmeye alışık olduğumuz MediaTek, yakında Exynos 1080 ve Snapdragon 865+ yonga setine rakip olabilecek nitelikte bir işlemci üzerinde çalışıyor. Digital Chat Station kaynağına göre 5G destekleyecek yeni işlemci, artık giriş-orta seviye cihazlar ile sınırlı kalmayacak. İddialara göre MediaTek, amiral gemisi modeller için de yonga setleri tasarlayacak. MT689X ismine sahip olacak yeni işlemcinin, Snapdragon 865+ ile benzer performans göstereceği iddia ediliyor.

MediaTek MT689X

MediaTek MT689X AnTuTu puanı epey iddialı

Digital Chat Station’a göre 6 nanometre üretim sürecinden geçen yonga setine Mali-G77 grafik işlemcisi eşlik edecek. Yeni MediaTek işlemcisinin AnTuTu testinde 600.000’den fazla puan alacağı düşünülüyor. İddia edilen puana göre bir değerlendirme yapacak olursak, Snapdragon 865+ ile benzer puana sahip olduğunu görmekteyiz. Xiaomi’nin amiral gemisi olarak piyasaya sürdüğü Snapdragon 865+ yonga setine sahip Mi 10 serisinin en üst modeli olan Mi 10 Ultra’nın, AnTuTu’da 640.000 civarı puan aldığını görmekteyiz. Giriş-orta seviye yonga seti üreten bir şirketin amiral gemilerine rakip olacak seviyede işlemci üretmesi, yakında üreteceklerinin habercisi olarak görülüyor. Aynı zamanda MediaTek’in MT689X işlemcisi, orta seviye telefonlarda kullanılacak. Yaklaşık 300$ bandında satılan telefonlarda kullanılması beklenen yeni işlemcinin, gösterdiği performansa bakacak olursak, fiyat performans yonga seti olarak rakiplerine göre daha fazla tercih edilebilir. Bu doğrultuda Çin akıllı telefon pazarında kartlar yeniden dağıtılabilir. Qualcomm’un Snapdragon işlemcisi artık eskisi kadar tercih edilmeyebilir.

Genellikle amiral gemisi modellerinde tercih edilmeyen MediaTek işlemciler, MediaTek Dimensity 1000+ işlemcisi kullanılan Redmi K30 Ultra modelinin 540.000 AnTuTu puanı almasından sonra, orta-üst seviye olarak nitelendirebileceğimiz modellerde adından söz ettirmeyi başarmış durumda. Söz konusu MT689X işlemcisinin ise Mediatek Dimensity 1000+ yonga setinin geliştirilmiş versiyonu olarak satışa sunulacağı düşünülüyor. Uygun fiyatlı telefonlarda üretilecek olan yeni işlemci, amiral gemisi modellerinde başarı sağlayabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> MediaTek MT9602 ile akıllı TV’ler daha da akıllanacak!

>> Xiaomi OPPO ve vivo Samsung Exynos kullanacak


CEVAP VER