Toyota Elektrikli Otomobillere Umut Olmak İstiyor: Dev Proje Başladı

Toyota elektrikli otomobiller

Toyota elektrikli otomobillere olumlu yönde etki etmek istiyor. ABD içerisinde yeni bir fabrika açan şirket pil üretimine başlıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

.

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Toyota yeni bazı gelişmeler yaşıyor. Hatırlayacağınız üzere şirket geçtiğimiz günlerde elektrikli araçlar ile ilgili yatırımlarını arttıracağı yönünde açıklama yapmıştı. Avrupa Birliği ise 2030 yılından itibaren tamamen elektrikli araç satışına yer vermek istiyor. ABD yine benzer politikalara sahip.

Özellikle son yıllarda elektrikli otomobil sektörü ciddi bir gelişme kaydetti. Tesla başta olmak üzere neredeyse tüm şirketler araç üretim sayısını artırmaya çalıştı. Ancak pil tedarik etmek en büyük problemler içerisinde yer alıyor. Toyota ise ABD’de fabrika kurarak pil ihtiyacını gidermek istiyor.

Toyota elektrikli otomobillere yönelimi artırıyor

Ortaya çıkan son detaylara göre Toyota ABD’de yaklaşık olarak yılda 1,2 milyon araca pil üretecek. Kuzey Karolina yakınlarında kurulacak olan bu fabrika için tüm çalışmalar başlatıldı. Ayrıca fabrika içerisinde en az 1750 kişinin çalışacağı söyleniyor. Böylece Toyota ABD içerisinde istihdam sağlayacak.

Toyota elektrikli otomobillere

Hibrit ve tamamen elektrikli araçlar için piller üretmeye gayret gösteren Toyota markası sektördeki konumunu güçlendirmek istiyor. Tesla şirketinin de yine benzer projeleri var. 2025 yılında Toyota yeni pil üretim fabrikasının inşaatını tamamlayacak ve aktif olarak çalışacak. ABD’deki pil üretim kapasitesini geliştirmek isteyen şirket fon alıyor.

Elektrikli otomobillerde pil talebi artıyor

Elektrikli otomobil sayısı arttıkça aynı zamanda bunlara duyulan pil ihtiyacı da büyük oranda artış gösteriyor. Durumun farkında olan otomotiv devleri bu alana yönelmeye çalışıyor. Toyota bunlardan sadece bir tanesi.

Önümüzdeki yıllarda daha çok şirket pil üretimi için kolları sıvayacak. ABD 3,4 milyar dolarlık fon ayırdı. Peki sizce gelecekte elektrikli otomobilleri ne tür zorluklar bekliyor? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Otomobil Dünyasında Yeminli Satış Dönemi: “Abi Vallahi Satmayacağım”

>> Toyota Elektrikli Otomobil Fiyatlarını Düşürecek: Ucuz Otomobiller Geliyor

. . . .