Nvidia Kripto Madencilik Kartı RTX 3090’ı Gölgede Bırakacak

Google News Abone Ol

Grafik dünyasının yeşilli ekibi Nvidia 3 bin dolar değerinde kripto madencilik için özel bir grafik işlemci çıkaracak. Bu aşırı pahalı kartın ismi GA100 olacak.

Güncel kripto para piyasası iddialarına göre Nvidia madencilik özelinde geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle firma, GA100 kartını Ampere mimarili A100 kartından türettiği madencilik odaklı olarak piyasaya sürme hazırlığında. Sonuçta bu kart kripto para madenciliği için özel hazırlanan bir canavar olarak karşımıza çıkacak. Kısacası bu kart piyasaya çıktığında şimdiye dek gördüğümüz en güçlü ve pahalı madencilik kartı olacak.

Yapay zeka özelliklerine odaklı A100 kartı yaklaşık 10 bin dolar değerinde. Ampere mimarisini ilk olarak bu kart ile birlikte duyduk ve piyasaya çıktı. Ancak bu seviyede fiyatlandırılmış bir kart pek tabii dezavantajlara da sahiptir. İlk olarak böyle bir kartın geniş kitlelere ulaşması mümkün değil. Bu kart öncelikle üniversiteler ve araştırma kurumlarının talebiyle karşılaşır. Tabii ki yüksek yatırımlı madencilik girişimleri de bu kartı kullandılar. Ancak orta ve küçük seviye yatırımcılar genelde bizim de çok ihtiyaç duyduğumuz oyun kartlarına talep gösteriyordu.

Nvidia kripto madencilik öncelikli grafik kartı ciddi bir fiyata satılacak

Haberimizie konu olan kartın firma içindeki kod adı CMP 220HX olarak geçiyor. Nvidia bu kartı madencilik için düşünen kimselerden 3 bin dolarlık bir fiyat talep edecek. Bu kart 250W enerji tüketimine sahip olacak ve oyun kartlarından en büyük avantajı da direkt madencilik faaliyeti için tasarlanması olacak. Bir oyun kartıyla madencilik kartının farkını kısaca şöyle özetleyebiliriz. Oyun kartları genellikle bizim oyun alışkanlıklarımıza uygun ürünler. Böylece bu kartlar madenciliğin talep ettiği 7 gün 24 saat çalışmaya karşı dayanıklı olmuyorlar. Lakin kripto maden için özel tasarlanan kartlar bu tempo için daha dayanıklı oluyorlar. Kısacası bunu bilgisayar için kullanılan sabit disklerle NAS cihazları için aldığımız özel seri sabit diskler gibi görebiliriz.

Bir başka güzel özellik ise bu kartın yazılımının da oyuna göre değil madenciliğe göre ayarlanması. Bu kartın içinde GA100 isimli bir işlemcisi yer alıyor. Bu özel kart RTX 3090’da yer alan GA102’ye oranla çok daha yüksek ethereum hash rate’i sunabilme kapasitesine sahip. Nvidia yayınladığı bir dosyada bu kartın özel tasarımıyla sunduğu yüksek madencilik verimini açıklıyor. Bu kartı daha iyi anlamak isteyenlerin bu detaylı dosyayı gözden geçirmesini tavsiye ederiz.

Diğer haberler:

>> Yeni Xe Ekran Kartı Hakkında Intel’den İpucu

>> Bitcoin Borcu Yüzünden Tüm Ailesini Katletti: Kan Donduran Hikaye

 

 


CEVAP VER