Ekran Kartı Fiyatları Bazı Ülkelerde Düşmeye Başladı: Ümit Veren Gelişme

Bilgisayar toplamayı düşünen ve özellikle ekran kartı fiyatlarından endişeli olanlara ümit verici gelişmeler yaşanıyor. Dünya piyasasını incelediğimizde Almanya başta olmak üzere fiyatların düştüğünü görüyoruz.

2021’de bir ekran kartını makul bir fiyata almak neredeyse imkansız. Ya stokların rahatlamasını beklemeniz ya da bir tanesi için değmeyecek paraları gözden çıkarmak zorundasınız. Ne yazık ki neredeyse salgın başlangıcından bu yana bu durum böyle devam ediyor. Lakin son zamanlarda bazı iyi haberleri de görmeye başladık. İlk olarak Çin’de ikinci el ekran kartı sayısının artması oradaki satışların azalması konusunda ilk umut ışığı olmuştu. Şimdi ise istatistikler özellikle Almanya’da kart fiyatlarının ciddi oranda düştüğünü gösteriyor.

Almanya’da satılan ekran kartlarının fiyat değişimi incelendiğinde oldukça sevindirici değişimler ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda Alman perakendecilerinde fiyatların oldukça düştüğü gözlemi gerçekleşti. Sonuçta en yeni Nvidia ve AMD ekran kartlarının fiyatlarının önerilen fiyatın %153’üne geldiği çıktı. Oranın %100’ün üstünde olması hala fiyatların olması gerektiğinden yüksek olduğunu gösteriyor. Ne var ki bir Nvidia GPU Mayıs ayındaki fiyatı bundan çok daha fazlaydı. Sonuçlara göre o ayda ekran kartı fiyatları firmaların önerdiğinin %304 oranındaydı.

Ucuza satılan bir kripto para emeklisi ekran kartı almanın riskleri var

Almanya’da ortaya çıkan ekran kartı fiyatları zamanla tüm ülkelerde fiyat düşüşü yaşanacağını gösteriyor

Almanya özelinde de olsa yaşanan bu düşüş yakın vadede ekran kartı fiyatlarının dolar bazında ülkemizde de makulleşme ihtimalini gösteriyor. Tabii burada fiyatların cebimize yansıması biraz da liranın dolar karşısındaki durumuna da bağlı. Fiyatların düşüş eğilimi gösterdiği ülkede RTX 3070’in ortalama fiyatı 799-1490 Avro seviyesine indi. 16 Mayıs’ta bu fiyat 1495-1649 Avro seviyesindeydi. Ne yazık ki AMD tarafında yaşanan ciddi stok sıkıntısı bu karşılaştırmayı o tarafta yapmayı imkansız kılıyor.

Tabii ki bu düşüşün bazı önemli sebepleri var. Bunlardan ilkinin kripto para madenciliğine olan ilginin düşüşü olduğunu söylemek gerek. Ayrıca RTX 30 serisinde yaygınlaşan madencilik limitlemesi de bu durumu tetikliyor olmalı. Ayrıca Almanya hakkındaki rapor ülkedeki tedarik zincirinin süreçte gelişme gösterdiğini de gösteriyor.

Şimdilik ülkemiz hakkında olumlu haberlerin yolunu gözlerken dünyadan iyi haberler gelmesi oldukça sevindirici. Kripto para madenciliğinin oldukça yaygınlaşması ekran kartı sevkiyatını ve fiyatlarını ciddi etkiledi. Sonuçta bu gelişmelerin artmasını ve fiyatlar konusunda olumlu haberler vermeyi umuyoruz.

Diğer haberler:

>> Haftalık Akıllı Telefon Haberleri (28 Haziran-5 Temmuz)

>> Xiaomi, 200W hızlı şarj ile karşımıza çıkabilir: Şimdi iPhone düşünsün!