Plazma bağışı – Koronavirüs erkekleri daha çok etkiliyor olabilir

Plazma bağışı – Koronavirüs erkekleri daha çok etkiliyor olabilir

Plazma bağışı ve önemi
Google News Abone Ol

Plazma bağışı nedir? Plazma bağışı için İngiltere’de COVID-19 geçirmiş erkek hastalara neden çağrıda bulunuldu? Araştırmalara göre koronavirüs erkekler üzerinde daha yıkıcı etkiye sahip olabilir. Çalışmalar, erkeklerin COVID-19’u daha zor atlattığını gösteriyor. 

Plazma bağışı koronavirüsün erkekler ve kadınlar üzerinde farklı etkilere yol açtığı yönündeki tartışmaların sürdüğü ortamda yeni anlamlar kazanıyor. Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan testler, COVID-19’un erkekleri daha çok etkilediğini gösteriyor.

Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla bulunan antikor ne demek oluyor ve antikor testi neyi gösteriyor? Plazma bağışı ile bilim insanları neyi deniyor? Bu soruların cevabı haberimizde…

Antikorlar, çok hücreli hayvansal organizmaların bağışıklık sistemi tarafından kendi organizmalarına ait olmayan organik yapılara karşı geliştirilen glikoproteinin yapısındaki moleküllerdir. Bu moleküller, yabancı moleküllerin zarar verici etkilerine karşı organizmayı uyararak korur. Yani hastalığa yol açan virüsler gibi yabancı bir patojene maruz kalındığında vücutta kan ve dokularda yaşayan antikorlar ürer. Bu proteinler, virüse yapışarak, kendisini kopyalamasını ve enfeksiyonun vücutta daha fazla yayılmasını engeller.

Erkeklerde daha fazla bulunan antikor neyi ifade ediyor?

Koronavirüs sürecinde önemi artan antikor (seroloji) testi, vücudun antikor üretip üretmediğini inceler. Eğer kişide bu antikorlar tespit edilir ise büyük ihtimalle o kişi COVID-19’a yakalanmış ve hastalığı atlatmıştır.

BBC‘de yer alan habere göre, İngiltere’de, COVID-19 tedavisiyle ilgili araştırmalarda kullanılmak üzere kanlarındaki plazmayı bağışlamaları için koronavirüse yakalanmış erkeklere çağrı yapılıyor. Çünkü araştırmalar, erkeklerin COVID-19’u daha ağır şekilde geçirmiş olabileceğine ve kanlarında kadınlara göre daha fazla antikorun bulunduğuna işaret ediyor.

COVID-19 geçirmiş kişilerin kanında oluşan antikorlar, hastaların iyileşme mücadelesinde etkin rol oynayabilir.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS), denemelerin başarılı olması durumunda plazmanın, COVID-19 hastalarını tedavi etmede kullanabileceğini belirtti. Plazma bağışı için ülke, özellikle erkek hastalara çağrıda bulundu.

Plazma bağışı nedir? Kimler bağışta bulunabilir?

Nisan ayında NHS tarafından yapılan çağrıya Mayıs ayının ortasına kadar 600 kişi destek vermiş ve plazma bağışında bulunmuştu. Araştırmalara paralel olarak erkeklerin yüzde 43’ünde antikor tespit edilirken, kadınlarda bu oran yüzde 29’du. Ayrıca daha yaşlı hastalarda, hastanede tedavi görenlerde ve Asya kökenli kişilerde de antikor seviyesi daha fazlaydı.

Plazma, kanın yarısını oluşturan sarımsı renge sahip sıvıdır. Alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositler (pıhtılaşma hücreleri) vücudun farklı bölgelerine plazma ile taşınır. Bir kişinin plazması,  virüsle enfekte olduğunda vücudun enfeksiyona karşı savaşında kullanılan antikorları içerir.

Antikor bakımından zengin olan bu plazma, COVID-19 hastalığını atlatan kişilerde hastalıktan 28 gün sonra oluşuyor. İmmün plazması, yeni hastalara nakledilerek COVID-19’a karşı mücadelede kullanılabilir.

İngiltere’de yapılan klinik deneyler, plazma naklinin işe yarayıp yaramayacağını anlamaya çalışırken, Türkiye ve ABD’de söz konusu işlem halihazırda uygulanıyor.

Ülkemizde klinik testlerle COVID-19 hastalığı geçirdiği kanıtlanmış ve tedavi sürecinin üzerinden 14 gün geçmiş kişiler plazma bağışında bulunabiliyor.

Plazma bağışının kan bağışından farkı, 45 dakika civarı sürmesi ve kan alınırken plazma ayrıştırma işlemine tabi tutulması şeklinde açıklandı. Ayrıca vücut, bağışlanan plazmanın yerine 48 saat içerisinde yeniden plazma üretiyor.

>> Milyonlarca Koronavirüs Aşısı Geliyor! Bakın Hangi Tarih Verildi?

>>Koronavirüs koku ve tat alma kaybına yol açıyor mu?

>> Koronavirüs Döneminde En Çok Ne Satıldı? Sonuçlar Şaşırtıcı!


CEVAP VER