Sağlık Bakanlığı Gerçek Vaka Sayısını Açıklayacak: Tarih Verildi!

Sağlık Bakanlığı gerçek vaka
Google News Abone Ol

Son günlerde tartışmaların odağında olan Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını açıklama kararı aldı. Hadi gelin herkesi çok şaşırtan konunun detaylarına birlikte göz atalım.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde “her vaka hasta değildir” çıkışı yaparak tartışmaların merkezine oturmuştu. Onun gerçek vaka sayılarını gizlediği söylense bile yine de tartışmalar sürüp gitti. Şimdi ise herkesi haklı çıkartır gibi bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre, Ekim 15’ten itibaren gerçek rakamlar açıklanacak. Böylece tam olarak durumun ne olduğu ortaya çıkabilecek.

Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını ve aşıyı anlattı

Sağlık Bakanı, “Bu ayın 15’inde başlıyoruz. Ortalama 1,5-2 ayı geçmeyecek şekilde bütün toplumu kapsayacak şekilde saha taramaları yapmaya devam ediyor olacağız” sözleriyle birlikte hem umut yarattı hem de endişelendirdi. Buna göre artık genel taramalar daha sık yapılacak. Böylece hasta olan kişilerin tespiti hızlanacak. Bu işin pozitif tarafı.

Sağlık Bakanlığı gerçek vaka

Fahrettin Koca aynı zamanda yeni bir uygulamadan da bahsetti. Buna göre 15 Ekim’den itibaren “hasta” ve “vaka” sayıları birlikte söylenecek. Böylece rakamlar ile alakalı şüphelerin önüne geçilmek isteniyor. Birçok kişi testlerle alakalı Sağlık Bakanlığı’na şüpheli yaklaşsa bile, KOCA bunu farklı bir şekilde savunuyor. Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısı DSÖ’ye bildiriliyor. Yine KOCA tarafından yapılan açıklamalara göre her ülke farklı bir test politikası izliyor. Böylece ortaya çok çeşitli geniş bir uygulama havuzu çıkıyor.

Türkiye’de aşı için yaklaşık 15 bin kişi hazır bekliyor. Bu gönüllüler içerisinden yaklaşık 44 tanesi seçilerek denemelere geçilecek. Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısı ile birlikte gelen bu habere göre, insanlı denemeler çok yakında başlayacak. Şimdilik hastalıktan korunmanın en önemli yolları arasında maske takmak ve aşı gibi yöntemler bulunuyor.

Yapılan açıklamaların devamında; ilk aşının 1.000 dozluk üretiminin kısa bir süre içerisinde üretileceği de söylendi. Elbette öncelikli olarak insanlı denemeler sona erdirilmeli. Sizce Sağlık Bakanlığı’nın açıklayacağı gerçek rakamlar yüksek olacak mı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüse Yakalananlar Okula Devam Edebilecek: İşte Tüm Detaylar!

>> Yerli Aşı Çalışmaları Deney Aşamasını Geçmek Üzere: Neredeyse Hazır!


CEVAP VER