Snapdragon 8 Gen 2 Yongasına Sahip Olacak İlk Telefon Belli Oldu!

Qualcomm akıllı telefon

Snapdragon 8 Gen 2 yongasına sahip olacak ilk akıllı telefon hakkında ortaya atılan iddialar mevcut. İşte karşımıza çıka tüm sızıntılar.

Qualcomm’un amiral gemisi akıllı telefonlar için ürettiği yongaların zirvede olduğunu biliyoruz. Öyle ki, her hafta AnTuTu tarafından paylaşılan ‘En Güçlü Android Telefonlar’ listelerini incelediğimizde, listedeki bütün modellerin Qualcomm imzalı işlemcilere sahip olduğunu görmekteyiz. Tabii ki AnTuTu listelerinde Apple yapımı modeller karşımıza çıkmadığı için Android ile iPhone modellerini kıyaslamak zor. Fakat Andorid özelinde konuştuğumuz zaman, Qualcomm işlemcilerinin amiral gemisi yonga saeti tarafında zirvede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Gen1 ve 8+ Gen1 işlemcilerinin şuanda en güçlü işlemci olduğunu biliyoruz. Henüz 8+ Gen1 işlemcisi yeni yeni gündemimize oturmuşken, serinin yeni güçlü işlemcisi 8 Gen 2 hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Snapdragon 8 Gen 2 Yongasına Sahip Olacak İlk Telefon Belli Oldu!

Snapdragon 8 Gen 2 yongasına sahip olacak akıllı telefonların öncüsü olması beklenen üç adayımız var. Bu adaylar; iQOO 11, OnePlus 11 Pro, ve Xiaomi 13. Bu modellerden hangisinin ilk olarak piyasaya sürüleceği hakkında net bir detay bulunmuyor. Fakat serinin önceki modellerinin tanıtım tarihine kıyasla bir yorum yapacak olursak, OnePlus 11 Pro modelinin daha önce tanıtılacağını tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Snapdragon 8 Gen 1 modelinde de benzer bir durum yaşanmıştı. İlk önce Xiaomi 12 modelinin daha önce tanıtılacağına ve söz konusu işlemciye sahip ilk akıllı telefonun Xiaomi 12 serisi olacağına dair iddialar ortaya atılmıştı.

Snapdragon 8 Gen 2

Daha sonrasında ise ilk olarak Çin’de tanıtılan Motorola Edge X30 modeli, Snapdragon 8 Gen1 yongasına sahip olan ilk akıllı telefon olmuştu. Bu yıl ise hedefte 3 akıllı telefon bulunuyor. Geçtiğimiz yıl beklendiği gibi erken tanıtılmayan Xiaomi 13 serisi, favori aday olarak gösteriliyor. Daha sonrasında ise OnePlus 11 Pro ve  iQOO 11 modellerinin, Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisini kullanacak olan ilk akıllı telefon olduğu iddia ediliyor.

Söz konusu iddiayı ülkemiz bazında değerlendirecek olursak, hedefteki modellerden yalnızca Xiaomi 13 serisinin ülkemize resmi olarak geleceğini tahmin ediyoruz. Bu yüzden söz konusu işlemci ile gelecek ülkemizde satışa sunulacak ilk telefon Xiaomi 13 serisi olacaktır.

İlgili Haberler

>> Evil Dead The Game Ücretsiz Oluyor. İşte Bedava İndirebileceğiniz Tarihler!