Android 12 Oyun Konusunda Aceleci Olacak: İndirirken Oynamak Mümkün!

Google gelecek Android 12 işletim sistemi için oyun odaklı yenilikler planlıyor. Kısacası bu güncelleme ile oyuncular daha oyun inerken oyunu oynamaya başlayacaklar. Gelişmenin detayları haberimizde…

Android için oyun odaklı birçok yenilik Google’ın hazırladığı yeni sürümde yer alacak. Böylece güncelleme sonrasında kullanıcılar oyunlara daha inerken başlayacaklar. Bununla birlikte oyunların performansında önemli bir artış beklentisi var. Bu önemli gelişmeler Android 12 ile çalışan telefonlarda mümkün olacak. Sonuçta bu güncellemenin yıl bitmeden telefonlara gelmeye başlayacağını da ekleyelim.

Yeni sürümün Android oyun deneyimine ekleyeceği en önemli şey “İndirirken Oyna” özelliği olacak. Bu özellik kısacası kullanıcılara yeni oyunlarını beklemeden deneyimleme imkanı verecek. Bu özellik daha önce PlayStation 5 cihazlarda da hızlı oyun erişimi ismiyle yer aldı. Bu sayede oyunun önemli dosyaları önce iniyor ve tamamı yüklenene dek oyunu deneme imkanı oluyor. Siz oyunu denerken diğer dosyalar ise inmeye devam ediyor. 

Android, kurulum gerektirmeden uygulamaları veya oyunları denemsine izin veren “Anında Uygulamalar” özelliğine sahip. Lakin bu özellik küçük boyutlu yapımları hedefliyor. Yeni gelecek özellik sayesinde bu artık büyük oyunlar için de mümkün olacak. Özellikle en iyi Android oyunlarının çoğu 400MB veya daha fazla hızda çalışırken, oyuncuların bekleme süresini azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Android 12 sürümünün oyun deneyimini geliştirmek için getireceği tek yenilik bu değil

Oyuncular ayrıca Android 12’ye gelen yeni bir “Oyun Panosu” ile oyun deneyimlerini geliştirebilecekler. Ayrıca bu özellik, oyun sırasında ekran kaydı ve ekran görüntüleri gibi faydalı işlevler de sağlayacak. Bu özellik zaten birçok Android telefonda bulunuyor ancak artık Android 12’de yerleşik hale geliyor. Bu da özellikle sistemin daha verimli çalışmasını sağlayacak. Ayrıca Pixel ya da Android One gibi saf sürüm kullanan modellere de bu özellikler geliyor.

Geliştiriciler, uygulamaları oyuncunun ihtiyaçlarına göre optimize etmeye yardımcı olacak yeni Oyun Modu API seçeneklerine kavuşuyor. Böylece oyuncunun seçimine göre performans modu daha yüksek kare hızları sağlayacak. Öte yandan pil tasarrufu isteyen oyuncular da daha uzun oynama sürelerine sahip olacak.

Bir başka yeni özellik ise oyununu daha iyi geliştirmek ve dağıtmak isteyen geliştiricilere hitap ediyor. Google bu amaç için kullanıma uygun Android Oyun Geliştirme Kitini piyasaya çıkarıyor. Böylece Stadia ile oyun piyasasına girmek istediğini gösteren Google, en önemli oyun platformları arasındaki Android için de önemli gelişmeleri hayata geçirmiş oluyor.

Diğer haberler:

>> Xiaomi tablet gün yüzüne çıktı: Bu model Türkiye’de yok satar! 

>> Telefon Batarya Ömrünü 5 Yöntemle Uzatın