Teknoloji Şirketleri Büyük Zarara Uğradı: Ekonomi Büyük Kayıp Yaşıyor

Web 5 teknolojisi

Teknoloji şirketleri büyük zarara uğrayarak tarihin en kötü dönemlerinden birisini geçiriyor. Özellikle son dönemlerde bu çok daha gözle görülür hale geldi.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri olarak bilinen markalar teker teker dökülüyor. ABD ve Avrupa ülkelerinin rekor düzeyde enflasyon açıklaması ile birlikte ekonomi adeta yuvarlanmaya başladı. Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaş süreci dünyadaki enflasyonu büyük oranda artırıyor.

Her ne kadar birbirinden bağımsız görünse bile aslında tüm dünya pamuk ipliğine bağlı. Herhangi bir ülkede yaşanan problemler diğer ülkeleri çok sert bir şekilde etkileyebiliyor. Mesela ABD Merkez Bankası enflasyonu yıllık bazda yüzde 8,5 olarak açıkladı. Bu durum endişenin tavan yapmasına neden oldu.

Teknoloji şirketleri büyük zarara yol açtı

Bu ay ilk defa 40 bin doların altına düşen Bitcoin yaşanan enflasyondan payını almış oldu. Yakın tarihe bakacak olursak sadece geçtiğimiz aylarda böyle bir durum yaşanmıştı. Ayrıca Amazon, Apple ve Tesla gibi dev markaların yaklaşık olarak 1 trilyon dolarlık zarar etmesi sürece farklı bir boyut kazandırdı.

Teknoloji şirketleri büyük zarara

Sadece son 4 gün içerisinde toplam 1 trilyon dolarlık gerileme yaşayan teknoloji devleri ekonomik endişeye neden oluyor. Elbette tüm bunların nedeni sadece ABD verileri değil. Aynı zamanda işin çok daha farklı bir boyutu var. Mesela çip krizi bile çok sert bir etkiye sahip oldu.

Çin’deki haberler piyasalarda endişe havası yarattı

Çin’de yaşanan bazı sorunlar nedeniyle ekonomik problemler tavana çıktı. Çin’de artan koronavirüs vakaları nedeniyle önlemlerin artırıldığı ifade edildi. Bu durum hem çip üretimini hem de arz sürecini önemli ölçüde vuruyor.

Önümüzdeki haftalarda teknoloji devlerinin bu kayıpları devam edebilir. Artan vakalar ile ilgili alınan önlemlerin ve ABD Merkez Bankası tarafından yapılacak açıklamaların önemi büyük. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Çip Krizi Teknoloji Sektörünü Tahmin Edilenden Daha Kötü Etkileyebilir

>> Honor 100W Kablosuz Şarj Teknolojisi Sayesinde Her Şey Daha Kolay Olacak!