Çip Krizi Teknoloji Sektörünü Tahmin Edilenden Daha Kötü Etkileyebilir

ABD çip krizi

Çip krizi teknoloji sektörünü derinden etkilemeye devam ediyor. Bugüne kadar bilinen tüm tabloları unutun. Teknoloji devleri önemli bazı açıklamalara yer verdi.

Teknoloji dünyasında çipler her zaman için olmazsa olmazlar içerisinde yer alıyor. Aklınıza gelebilecek bütün elektronik ürünlerde çip sistemleri kullanılıyor. Kısa bir süre önce dünyada yarı iletken çipler üretmek için yeterli miktarda çalışma kapasitesi olmadığı ifade edilmişti.

Özellikle pandemi süreci nedeniyle çip krizi çok net bir şekilde görüldü. Fakat şu aralar Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş nedeniyle kriz çok daha fazla derinleşti. Birçok şirket elindeki stoklarla ne kadar dayanabileceğini tam olarak bilmiyor. Açıkçası bu krizin çok daha uzun süreceği tahmin ediliyor.

Çip krizi teknoloji sektörünü derinden yaralıyor

Teknoloji sektöründe yaşanan çip krizi nedeniyle akıllı telefon ve bilgisayar gibi ürünlerin üretiminde problemler yaşanabiliyor. Hatta Tesla bundan kısa bir süre önce USB bağlantısı olmayan araçlar üretmek zorunda kalmıştı. Yarı iletken çipler üretmek için spesifik neon türünün önemli bir bölümünü karşılayan Ukraynalı şirketler artık çalışamıyor.

Çip krizi teknoloji sektörünü

Pandemi sürecinin devam etmesi ve yaşanan savaş ortamı nedeniyle her şey sekteye uğradı. Açıkçası kimse ne kadar dayanabileceğini tam olarak bilmiyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda ise TMSC bile olumlu konuşmuyor. Intel yine benzer açıklamalara yer veriyor. Birçok şirket en az 2024 yılına kadar çip krizinin devam edeceğini belirtiyor.

Bazı ürünlerin üretiminde büyük problemler yaşanıyor

Özellikle bazı ürünlerin üretiminde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Intel ve Samsung gibi şirketler tarafından kullanılan litografi makineleri ne yazık ki üretilemiyor. Yaşanan kriz nedeniyle talebi karşılamak için en az 2 yıl yeterli parça olmadığı söylendi. Sadece bu bile aslında elektronik ürünlerin ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor.

Litografi makinesi üretiminin önemli bir bölümünü karşılayan ASML tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda uzun bir süre daha çip krizinin devam edeceğini görüyoruz.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk, İnsan Beynine Çip Takmaya Hazırlanıyor, İlan Verildi!

>> Küresel Çip Krizi Devam Edebilir: TSMC Olumsuz Konuştu