Tesla Batarya Değişimi Yapacak Mı? Yeni Karar Alındı

Tesla ücretsiz elektrik hizmeti

Tesla batarya değişimi uzun bir süredir gündemdeydi. Kötü bir duruma düşen bataryalar hızlı bir şekilde değiştirilir. Böylece daha güçlü bir araç elde edilir. Ancak Tesla batarya konusunda sorun yaşatacak gibi görünüyor.

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticileri içerisinde lider konumda olan Tesla, ne yazık ki bazen kullanıcılara istediğini vermiyor. Aslına bakacak olursanız bazı yönlerden haksız bazı yönlerden haklı olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle şirketin verdiği karardan bahsedelim. Elektrikli otomotiv devi tarafından alınan yeni karara göre bataryalarda herhangi bir değiştirme işlemi yapılmayacak.

Çin’de Tesla benzeri elektrikli araçlar üreten bazı şirketler yer alıyor. Bu firmalar genellikle düşük seviyedeki bataryaları tam dolu hale getirmesi ile biliniyor. Böylece bataryası biten araçlar hızlı bir şekilde batarya değişimi işlemine uğruyor.

Tesla batarya değişimi konusunda isteksiz

Hangi cihaz olursa olsun genellikle bataryası ölürse kullanımı imkansız hale gelir. Hatta bataryanın ölmesine bile gerek yok. Performans düşüklüğü ortaya çıkarsa cihazınız çok olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Elektrikli araçlarda da yine benzer şekilde eğer bataryalar performans kaybına uğrarsa eskisi kadar iyi bir menzil yakalanamaz.

Tesla batarya değişimi

Elektrik otomotiv devi tarafından yapılan açıklamalara göre batarya değişim işlemleri normalden daha fazla zarar veriyor. Batarya değiştirilirse sistem uyumsuzluğu ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda kaza yapma riski çok daha fazla artıyor. Tesla bu konuda endişeli olduğunu söylüyor. Ancak şirketin başka bir çözümü var.

Tesla Supercharger sistemleri kurulacak

Tesla tarafından yapılan açıklamalara göre batarya değişimi yerine Supercharger denilen istasyonların sayısı artırılacak. Mesela şu anda en büyük şarj istasyonu Kaliforniya içerisinde açıldı. Ancak şirketin amacı Dünyanın her yerinde bu tür istasyonların sayısını artırmak. Yeni sistem ile birlikte sadece 5 dakika içerisinde 120 kilometre yol almak mümkün hale gelecek.

Elektrikli araç kullananlar genellikle uzun süre istasyonlarda bekleyebiliyor. Ancak Tesla batarya değişimi yerine önerilen Supercharger sistemi bunu çok daha kısaltacak. Peki sizce Tesla konuyla alakalı nasıl bir yol izlemeli?

İlgili Haberler:

>> Yeni Need for Speed Ertelendi: Battlefield 6’ya Odaklanılacak

>> TÜRKİYE’DE BULUT NE DURUMDA, 2020 BULUT TRENDLERİ, AZURE ARC NEDİR? CÜNEYT BATMAZ’DAN DİNLİYORUZ…