Tesla Araçları Tehlikeye Neden Oluyor: Yeni Soruşturma Başlatıldı

Tesla kriz yaşamaya

Tesla araçları tehlikeye sebep oluyor. Konu ile ilgili yeni bazı soruşturmalar açıldı. Hadi gelin merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Tesla bugüne kadar sorunsuz bir şekilde çalışmalarını devam ettiriyordu. Fakat son 1 yıldır şirketin başına gelmeyen kalmadı. Neredeyse her olayda araçlar yeniden toplatılır hale geldi. Şimdi ise önemli bir tehlike nedeniyle araçlar yeniden sorunlu kategorisine giriyor.

ABD Oto Güvenlik Düzenleyicileri tarafından bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaya göre Model 3 ve Model Y araçlarında bazı ani fren sorunları ortaya çıkıyor. Zaten bundan birkaç hafta önce Boombox özelliği nedeniyle Tesla topa tutulmuştu. Şimdi ise bu yeni problem ortaya çıktı.

Tesla araçları tehlikeye yol açıyor

Konu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara göre 354 civarında şikayet geldi. Bu şikayetlerin kaza ya da yaralanma gibi sonuçlardan ziyade daha çok araçların aniden durması ile ilgili olduğu ifade edildi. Tesla araçları otomatik pilot açık olduğunda ani bir şekilde fren yapıyor. Normal şartlarda bu tür sistemler yarı otomatik sürücü yardımı fonksiyonlarına sahiptir.

Tesla araçları tehlikeye

Sürücülere yardım etmesi gereken bu sistem ne yazık ki ani fren gibi problemlere yol açıyor. Bu durum hız sabitleyicileri ile ilgili bir problem olma ihtimaline işaret ediyor. Ulusal karayolu trafik güvenliği idaresi tarafından yapılan açıklamalara göre birçok şikayet yapıldı ve bu şikayetler nedeniyle Tesla güncelleme yapmak zorunda.

Tesla araçlarında ölümlü kazalar yaşanabilir

Ocak 2020 tarihinden itibaren 15 Tesla aracının yaşadığı kazalar nedeniyle 11 kişinin öldüğü ve 33 kaza olduğu ifade edildi. Her ne kadar dünyanın en güvenli otomobil sistemleri içerisinde yer alsa bile yine de Tesla bazen istenmeyen problemler ile karşılaşabiliyor.

Şirket kısa bir süre içerisinde yeni güncellemeler yayınlayarak bu sorunu gidermek istiyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Tesla Araçları Türkiye’ye Geliyor: Bomba Gibi Gelişmeler

>> Haftanın Önemli Otomobil Haberleri: Tesla Yine Damgasını Vurdu (23 – 30 Ocak)