Thodex’in Milyonlarca Lirasına El Konuldu: Binance Sağolsun

Thodex'in milyonlarca lirasına

Thodex’in milyonlarca lirasına el konuldu haberi gündeme bomba gibi düştü. Devasa bir vurgun yapan bu kripto para borsasının kurucusu Binance’ye para aktarmış. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

.

Borsa yöneticileri çok büyük sorumlulukların altında kalabiliyor. Bazıları ise bu konuda dolandırıcılık yaparak vatandaşların parasına el koyuyor. Türkiye’de özellikle 2021 yılının başlarında adeta furya haline gelen kripto para borsaları dolandırıcılığı Thodex ile zirve yapmıştı.

Platformun kurucusu olan Faruk Fatih Özer 108 milyon dolarlık vurgun yaparak Arnavutluk sınırından içeriye girdi. Elbette onu almak son derece zordu ve ne yazık ki konu ile ilgili çok fazla çalışma yapılmadı. Ancak yetkililer önemli bir detay keşfetti. Bu detay üzerinden vurgunun 30 milyon lirası ele geçirildi.

Thodex’in milyonlarca lirasına Binance üzerinden erişildi

Ortaya çıkan son detaylara göre 400 bin kişi bu kripto para platformu üzerinden dolandırılmıştı. Ticaret Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu, Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi beraber önemli bir çalışma yürüttü. Bu çalışmanın sonucu olarak savcılık Binance ile yazıştı.

Thodex'in milyonlarca lirasına

Yaklaşık olarak 34 kişi bu dava kapsamında yargılandı. Sonuç olarak davada 6 kişinin tutuklanmasına karar verildi. Thodex kripto para borsası kurucularından Güven Özer tutuklanan kişiler arasında yer alıyor. Ancak asıl bomba Binance platformu üzerinden 30 milyon TL’nin ele geçirilmesi oldu.

Kripto para dolandırıcılığında soruşturma devam ediyor

Bugüne kadar Çiftlik Bank soygunu zirve olarak kabul ediliyordu. Ancak Thodex ile birlikte yepyeni bir vurgun akımı başladı. Kripto paralar yükseldikçe insanlar borsalara daha fazla yatırım yapmaya başladı. Sonuç olarak Thodex üzerinden kripto para alanlar ciddi zarara uğradı.

Savcılık şu anda kimlerin ne kadarlık bir zararının olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Konuyla ilgili gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bu paralar mağdurlara dağıtılabilir. Ancak böylesi bir çalışmanın sonuçlanması elbette uzun zaman alacaktır. Peki siz yaşanan bu gelişmeler ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralarda Bu Hafta Heyecan Doruktaydı: Para Buhar Oldu (7 – 14 Eylül)

>> Bitcoin Resmi Olarak Tanındı: Kripto Para Dünyası Hareketlendi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here