Tokyo Olimpiyatları Hacker Saldırılarına Maruz Kalabilir: FBI Her An Tetikte

siber saldırılar devletlere

Tokyo olimpiyatları hacker saldırıları ile karşı karşıya kalabilir. Bildiğiniz üzere geçen yıl düzenlenmesi gereken olimpiyatlar bu yıl düzenleniyor. Ancak hacker saldırıları büyük bir korku yaratıyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Bilgisayar korsanları genellikle büyük organizasyonlara saldırmayı çok seviyor. Özellikle tüm dünyanın katıldığı organizasyonlar onlar için biçilmiş kaftan rolünde. Siber saldırılara karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen FBI bu konuda bazı uyarılarda bulundu. Onlara göre siber saldırılar Tokyo olimpiyatları üzerinde yoğunlaşacak.

Herhangi bir organizasyon ne kadar fazla kişi tarafından takip edilirse bilgisayar korsanlarının ilgisini o kadar fazla çekiyor. Mesela Tokyo Olimpiyatları devam ederken orada yer alan sporcuların telefonlarına sızma ihtimalleri var. Ayrıca olimpiyatı düzenleyen veya bir şekilde işin içerisinde olan ekiplerin cihazlarına sızabilirler.

Tokyo olimpiyatları hacker korkusuyla geçecek

Olimpiyat oyunlarının belirsiz sayıda saldırının hedefi olma ihtimali son derece yüksek. Bunlar içerisinde fidye karşılığında verileri tutan yazılımlar ön planda. Ayrıca DDoS saldırıları yine en tehlikeli olanlar içerisinde yer alıyor. Bilgisayar korsanları ele geçirdikleri verileri fidye karşılığında karşı tarafa sunuyor.

Tokyo olimpiyatları hacker

Tüm bunlara ek olarak şifre çalma uygulamaları yine bilgisayar korsanları tarafından en çok tercih edilenler içerisinde yer alıyor. Bazı hackerlar verileri çalıp bunlar üzerinden para kazanmaya çalışırken kimileri ise sadece adını duyurmaya çalışıyor. FBI tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa canlı yayınların engellenme ihtimali bile var.

Herkes tetikte olmak zorunda

Bilgisayar korsanlarına karşı herkesin tetikte olması gerekiyor. Hem ABD hem de Tokyo güvenlik servisi konu ile ilgili çalışmalarını devam ettiriyor. Özellikle siber suçlarla mücadele departmanı bu konuda çok fazla çaba harcıyor.

FBI özellikle siber güvenlik hizmeti sunan şirketlerin en güncel sürümleri kullanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca VPN kullanımı konusunda da ağ durumu gerçek zamanlı olarak kontrol edilmeli. Çok faktörlü kimlik doğrulaması olimpiyatları korumak için bir diğer önemli detay. Tokyo olimpiyatları hacker saldırılarına uğrarsa işler iyice tatsız bir noktaya ulaşacak.

İlgili Haberler:

>> Pegasus Casus Yazılımı Sizi Soyup Soğana Çevirebilir: Tarihin En Karanlık Zararlı Yazılımı

>> Google Play Veri Hırsızı Uygulamaları Teker Teker Kaldırıyor: Kullandığınız Bir Uygulama Listede Yer Alabilir