Tüm iPhone 13 modelleri LİDAR sensörü ile gelebilir: İşte detaylar

iPhone 13 yazılım hatası

iPhone 13 serisine ait tüm modellerin LİDAR sensörüne sahip olacağına dair iddialar ortaya atıldı. İşte ortaya çıkan tüm detaylar.

Bildiğiniz üzere Apple, 23 Ekim’de ‘’Hi Speed’’ isimli etkinlikte iPhone 12 serisine ait 4 modeli bizlere tanıtmıştı. Bu modeller iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max. Bu dört modelden iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerine özel AR tarayıcı eklendi. Kamera kurulumlarının sağ altında bulunan AR sensörü sayesinde LiDAR tarayıcısının kullanımı sağlanıyor. Bahsedilen AR sensörü, iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinin dışında iPad Pro modelinde de mevcut. Yani iPad Pro ile de LiDAR tarayıcısı kullanmak mümkün.

Tüm iPhone 13 modelleri LİDAR sensörü ile gelebilir

iPhone 12 serisinde yalnızca iki modelde LİDAR sensörü kullanılmasına karşın, serinin bir sonraki modellerinde işler tersine dönecek. Yani iPhone 13 serisi ile karşımıza çıkacak modellerin hepsinde LİDAR sensörünü göreceğiz. Peki LİDAR sensörü nedir? LiDAR, ışık algılama ve menzil anlamına geliyor.

iPhone 13 LİDAR

Bu teknoloji sayesinde nesneleri, AR sensörleri ve derinlik algısı sayesinde nesneleri tanımlayabiliyor. Diğer akıllı telefonlar tek ışık darbesiyle nesneleri tanımlamaya çalışırken, LiDAR teknolojisine sahip bir akıllı telefon kızılötesi sensörü sayesinde milyonlarca ışık darbesi ile nesneleri çok daha sağlıklı bir şekilde tanımlamaya yarar. Apple, LiDAR teknolojisinin bir benzerini aslında Face ID özelliğinde kullanıyor. Fakat aralarındaki fark, Face ID özelliği yalnızca 1 metreye kadar tanımlama yapabilirken, LiDAR teknolojisine baktığımız zaman 5 metreye kadar nesne algılamasının mümkün olduğu açıklandı. 

Bu teknoloji yalnızca boy ölçmek için değil aynı zamanda bir odanın veya evin dijital planlanmasını yapmak için de kullanılabilir. En basitinden bir örnek verecek olursak; odanızdaki bir eşyayı başka bir yere taşıdığınızda istediğiniz yerde nasıl görüneceğini çok basit bir kamera hareketi ile öğrenebileceksiniz. Ortaya çıkan iddialara göre tüm iPhone 13 modellerinde LİDAR sensörü bulunacak.

Diğer haberler:

>> Xiaomi vs Apple Mücadelesinde Rekabet Korkunç Boyutlara Ulaştı: Xiaomi Ay’a Uçacak 

>> Yeni Realme modeli 19 GB RAM ile kullanıcıların karşısına çıkacak!