Kripto para yasakları gündeme bomba gibi düştü: 2022 zor geçecek

Kripto paralarda madencilik

Kripto para yasakları gündeme adeta bomba gibi düştü. 2022 yılının beklenenden daha zor geçeceğini söyleyebiliriz. İşte kripto para piyasası ile ilgili yaşanan gelişmeler.

Küresel çapta kripto para yasakları gündeme geliyor. Bazı ülkeler çok sert tedbirler alabiliyor. Mesela Çin kripto paraları tamamen yasakladı. Hindistan ise ilk etapta dijital varlıkları yasaklama konusunda ısrarcı olduğunu söylemişti. Şimdi ise karar değiştirdi ve regülasyon yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Güney Kore ise daha çok kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler üzerinde yoğunlaşıyor. Coinone ülkenin önde gelen kripto para borsaları içerisinde yer alıyor. Çarşamba günü yapılan duyuruda bu kripto para borsası 30 Aralık ile 23 Ocak arasında harici cüzdanların borsaya kaydedilmesi gerektiğini açıkladı.

Kripto para yasakları geliyor

Güney Kore hükümeti kripto para konusunda yeni önlemler almaya devam ediyor. Üstelik her bir önlem öncekinden çok yoğun olarak geliyor. Türkiye’de de benzer çalışmaların olduğunu biliyoruz. Özellikle son dönemlerde bu alanda büyük çalışmalar var.

 Kripto para yasakları

Gelen son detaylara bakacak olursak Türkiye’de büyük bir vergilendirme gerçekleşecek. Kripto paralardan elde ettiğiniz kârın bir bölümünü vergi olarak vermeniz gerekecek. Elde ettiğiniz gelir arttıkça devlete ödemeniz gereken vergi miktarı büyüyecek. Ancak zarar ederseniz herhangi bir destek görmeyeceksiniz.

Kripto paralara yapılan yatırım vergi isteğini artırıyor

Kripto paralara yönelik yapılan yatırımlar vergi isteğini önemli ölçüde artırıyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcıları sadece komisyon ödüyor. Borsalar tarafından belirlenen komisyonlar herkes için geçerli. Fakat herhangi bir vergi ödemesi yapılmıyor.

Ortaya çıkan son detaylara göre ilk defa vergi getirilecek ve yabancı borsalar yasaklanacak. Böyle bir durumda sadece Türkiye’de ofisi olan borsalara yatırım yapılabilecek. Şimdilik her şey taslak olarak sızdırıldı. Yeni kripto para piyasası henüz tam olarak belirlenmedi. Peki sizce bu yasada ne tür maddeler yer almalı?

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Platformuna Ceza Kesildi: Türkiye’de Bir İlk Yaşandı

>> Kripto Para Dünyasında Haftanın En Önemli Haberleri (20 – 27 Aralık)